Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Sprawcy rozboju i uprowadzenia za kratkami

Data publikacji 30.03.2011

Otwoccy policjanci zatrzymali trzech sprawców rozboju, uprowadzenia i pozbawienia wolności. Podczas akcji funkcjonariusze w obronie własnego życia i zdrowia użyli broni palnej. 21-letni Adrian S. z ranami postrzałowymi nóg trafił do szpitala. Dwaj pozostali, 31-letni Henryk R. i jego 25-letni brat Michał R., zostali osadzeni w policyjnym areszcie. Grozi im do 12 lat pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło wczoraj w Warszawie - w tył BMW jadącego w kierunku Otwocka uderzył fiat. Sprawca kolizji oraz dwaj jego pasażerowie prosili pokrzywdzonego, aby nie wzywał policji. Uzgodnili kwotę za powstałe szkody, a wypłata pieniędzy miała nastąpić w Otwocku. Jednak na miejscu sprawcy wyciągnęli mężczyznę z pojazdu, dotkliwie go pobili oraz zabrali telefony komórkowe i karty bankomatowe. Następnie zamknęli go w bagażniku samochodu, zmuszając do podania numerów PIN oraz prawdopodobnie do podpisania umowy kupna-sprzedaży BMW. Po kilku godzinach wyrzucili pokrzywdzonego w Józefowie.

Po zgłoszeniu tego zdarzenia kryminalni natychmiast rozpoczęli poszukiwania sprawców. Komunikat ten dotarł także do wszystkich załóg pracujących w terenie. Policjanci bardzo szybko dotarli do samochodu sprawców oraz ustalili jego użytkowników. Zabezpieczyli również nagranie z monitoringu, na którym została utrwalona kolizja drogowa z ich udziałem. Pozwoliło to zidentyfikować dwóch rozbójników.

W tym czasie załoga patrolująca Otwock zauważyła poszukiwane BMW. Policjanci próbowali zatrzymać pojazd do kontroli i wylegitymować jego pasażerów. Kierowca zatrzymał się, ale w momencie, gdy jeden z funkcjonariuszy podszedł do samochodu i otworzył drzwi, ten gwałtownie ruszył, skręcając przy tym w stronę policjanta. Mundurowy trzymając się otwartych drzwi był ciągnięty przez kilka metrów. Ubezpieczający go kolega widząc co się dzieje, oddał strzały ostrzegawcze w górę. Pomimo tego rozbójnik z piskiem opon ruszył w jego kierunku. Funkcjonariusz w obronie zdrowia i życia kolegi oraz własnego, zmuszony był do użycia broni palnej. BMW jednakże zdołało się oddalić.

Po krótkim pościgu  policjanci w terenie leśnym odnaleźli porzucony pojazd, który prawdopodobnie dla zatarcia śladów został podpalony. W pobliżu samochodu zatrzymano jednego z jego pasażerów. Kryminalni ustalili, że jest to 21-letni mieszkaniec Otwocka - Adrian S. Mężczyzna był ranny w nogi. Policjanci udzielili mu pierwszej pomocy oraz wezwali karetkę pogotowia. Kilkadziesiąt minut później zostali zatrzymani dwaj pozostali sprawcy: 31-letni Henryk R. i jego 25-letni brat Michał R. Obaj również mieszkają w Otwocku.

Cały czas trwają w tej sprawie czynności. Kryminalni ustalają szczegółowy przebieg wydarzeń, role poszczególnych osób, jak również motywy działania sprawców. Adrian S. trafił do szpitala, natomiast dwaj pozostali mężczyźni zostali osadzeni w policyjnym areszcie. Wszyscy byli już wcześniej notowani m.in. za kradzieże i rozboje. Grozi im do 12 lat pozbawienia wolności.

(KSP / mw)
 

Powrót na górę strony