Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Certyfikaty uznania od Europolu za międzynarodowe uderzenie w skimming

Data publikacji 03.04.2011

Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie zostali odznaczeni przez Europol certyfikatem uznania za ogromne poświęcenie w rozbiciu grupy przestępczej zajmującej się skimmingiem, fałszowaniem kart i nielegalnymi transakcjami. O tej sprawie informowaliśmy w lutym. Przypominamy, że na ślad przestępców wpadli policjanci z Lublina, którzy zatrzymali 3 osoby zamieszane w ten proceder. Zebrane materiały dały zielone światło innym krajom do wykonania kolejnych przedsięwzięć w celu rozbiciu grupy.

Przypominamy, że w tej sprawie polski wątek zaczął się na przełomie 2009/2010 roku, kiedy odnotowano szereg kradzieży pieniędzy z bankomatów na terenie Lublina. Czynności prowadzili policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie. Osoby podejrzane o te kradzieże zostały zatrzymane 1 marca 2010 roku, gdy jechały samochodem, który kilka dni wcześniej został zauważony w pobliżu jednego z bankomatów. Podczas zatrzymania tego pojazdu ujawniono sfałszowane karty, ukryte w bieliźnie jednego z pasażerów oraz wewnątrz elementów konstrukcyjnych samochodu.

Od tego momentu lubelscy policjanci zbierali wszelkie informacje, mające na celu dotarcie do innych członków tej grupy przestępczej. Dzięki współdziałaniu prokuratury i policyjnych śledczych z Wydziału dw. z PG w Lublinie, za pośrednictwem Europolu i Wydziału dw. z PG BK KGP, z organami ścigania Rumunii oraz Szwecji doszło na terenie Rumunii do zatrzymania 5 osób – członków zorganizowanej grupy przestępczej. Grupa działała na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej. Zajmowała się skimmingiem, fałszowaniem kart płatniczych i nielegalnym wypłacaniem gotówki w całej Unii. Podczas przeszukania w 14 miejscach na terenie 3 miast w Rumunii, policjanci przejęli 50 tys. euro, 50 tys. dolarów i 18 tys. funtów.

(KWP w Lublinie / mg)

Międzynarodowe uderzenie w skimming>>
 


 

Powrót na górę strony