Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szybkość i precyzja to nasze priorytety

Data publikacji 05.04.2011

Dzięki staraniom Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy koniec ubiegłego roku obfitował w zakupy nowego sprzętu. Szczególny nacisk położono na dosprzętowienie wydziałów komendy wojewódzkiej oraz jednostek terenowych w sprzęt techniki policyjnej.

Fundusze pozyskane z Komendy Głównej Policji pozwoliły na wymianę większości komputerów (stanowisk badawczych) pracujących w Laboratorium Kryminalistycznym. Pożegnaliśmy stare komputery. Nowy sprzęt usprawni i przyspieszy pracę całego laboratorium.

Teraz odczytamy więcej i szybciej

W pracowni badań sprzętu komputerowego i cyfrowych nośników danych wymieniono osiem jednostek badawczych oraz doposażono stanowiska pracy ekspertów o komputery przenośne. Teraz wszyscy eksperci zajmujący się badaniem cyfrowych nośników danych dysponują takimi samymi jednostkami badawczymi i mają dostęp do urządzeń peryferyjnych w postaci write blockerów (sprzętowej blokady zapisu cyfrowych nośników danych w postaci twardych dysków i kart pamięci). Urządzenia te pozwalają na sczytywanie danych bez obawy o usunięcie zapisów z zabezpieczonych dysków dowodowych, bądź też pozostawienia jakichkolwiek śladów świadczących o przeglądaniu zawartości dysku.

Do tej pory cyfrowe kopie danych wykonywano w oparciu o specjalistyczne oprogramowanie, co prowadziło do zblokowania jednostki badawczej i uniemożliwiało jednoczesne wykonywanie innych badań. Od kiedy pracownia komputerowa wzbogaciła się o specjalistyczny sprzęt do klonowania dysków jesteśmy w stanie wykonać wierną cyfrową kopię każdego dysku twardego, nawet tych, które nie są wykorzystywane w sprzęcie sensu stricto informatycznym, a następnie takie kopie poddać badaniom, bez obaw o naruszenie integralności materiału dowodowego.

Komórka bez tajemnic

Niemałym problemem dla naszych ekspertów był odczyt danych zapisanych w pamięci telefonów komórkowych. Wraz z rozwojem technologii informatycznej do pracowni badań sprzętu komputerowego trafiają coraz to nowsze modele telefonów, niekiedy bardziej zaawansowane technicznie niż pierwsze komputery klasy PC. Na naszym rynku funkcjonuje kilku operatorów, którzy w swojej ofercie posiadają kilka marek telefonów, a dodatkowo każda ma kilka modeli. Niemalże każdy model telefonu ma inne złącze zasilacza oraz transmisji danych, co niejednokrotnie powodowało, że badania przedłużały się z powodu braku odpowiedniego oprzyrządowania w postaci przewodów. Zakup specjalistycznego urządzenie „XRY” przyśpieszy przeprowadzanie badań oraz umożliwi badanie dyktafonów, nawigacji GPS i innego sprzętu, którego zawartość pamięci stanowiła dla nas tajemnicę. Za pomocą nowego sprzętu możemy również odzyskać dane usunięte przez użytkownika. Raporty generowane przez urządzenie „XRY” są bardzo czytelne i umożliwiają przeglądanie całej zawartości telefonu włącznie z plikami graficznymi, tekstowymi, filmowymi oraz odsłuchem plików muzycznych. Oprogramowanie dołączane do raportów umożliwia przekształcenie raportu do postaci pliku w formacie „PDF”, który umożliwia wykonanie wydruków tych raportów w bardzo przejrzystej formie lub pozwala na eksport danych do arkusza kalkulacyjnego, który umożliwia przeszukiwanie kontaktów i wiadomości pod względem zadanego kryterium.

Badania instrumentalne kluczem do sukcesu

Era przelewania substancji chemicznych z probówki do probówki i mozolne przeprowadzanie charakterystycznych prób barwnych, w kryminalistycznej analizie chemicznej, odeszła do lamusa. Badania instrumentalne w oparciu o najnowszy sprzęt chromatograficzny zdominowały współczesną analizę chemiczną. Mnogość oraz różnorodność substancji chemicznych, jakie poddawane są analizom w naszym laboratorium wymaga od nas zabezpieczenia sprzętowego coraz to nowszej generacji, bardziej czułego i bardziej wydajnego. Tak też z końcem roku 2010 do pracowni chemii został zakupiony nowy chromatograf gazowy wyposażony w automatyczny podajnik. Nowy sprzęt eliminuje potrzebę ciągłej obsługi przez pracownika. Manualne dozowanie (nastrzykiwanie) jest procesem przestarzałym i nieergonomicznym. Wraz z chromatografem zakupiona została nowa baza widm służąca do oznaczania substancji chemicznych. Przy pomocy nowej bazy możemy identyfikować znacznie więcej substancji, w tym środki chemiczne określane jako „dopalacze”. Nowy sprzęt powoduje wzrost efektywności pracy, podnosi ekonomikę oraz wiarygodność otrzymywanych wyników prowadzonych analiz.

Okiem wielkiego brata

Gdzie okiem sięgnąć, widzimy nad głowami kamery rejestrującą rzeczywistość. Ilość danych w postaci zapisów wizyjnych i zdjęć, jakie w chwili obecnej jest rejestrowana może przyprawić o zawrót głowy. Do pracowni badań zapisów wizualnych trafiają nagrania z systemów monitoringu wizyjnego miast, marketów, zdjęcia z imprez sportowych oraz wiele innych zapisanych obrazów. Jeśli prawdą jest, że jeden obraz wart jest tysiąca słów, to my badamy tysiące obrazów w poszukiwaniu sprawców przestępstw, skradzionych pojazdów lub sytuacji, w których dochodzi do naruszenia prawa. Efektem naszej pracy są najczęściej zdjęcia, które są później wykorzystywane w procesie karnym. Pracownia badań zapisów wizyjnych to nie tylko praca laboratoryjna przy użyciu sprzętu komputerowego oraz oprogramowania, ale także inne czynności, jakie Policja wykonuje na miejscu przestępstw oraz innych czynności procesowych (fotograficzne i filmowe zabezpieczenie miejsc zdarzeń czy eksperymentów karno-procesowych) oraz dokumentowanie wszelkich form naruszania porządku prawnego, choćby podczas imprez masowych, takich jak mecze piłki nożnej. Mając w pamięci niesławne wystąpienia pseudokibiców na stadionie „Zawiszy” w Bydgoszczy, pozyskaliśmy sprzęt filmowy i fotograficzny klasy profesjonalnej. Wyposażeni w stabilizowane teleobiektywy zarówno przy aparatach fotograficznych, jak i kamerach o wysokiej rozdzielczości, możemy wykonać zdjęcia niemalże każdego miejsca stadionu oraz sporządzić „portrecik” każdego, kto miałby ochotę na rozróbę.

Sprzęt wykorzystujemy na maksa

Laboratorium Kryminalistyczne w Bydgoszczy to zespół 64 osób - ekspertów kryminalistyki, kandydatów na ekspertów oraz personelu technicznego, którzy oddany do ich dyspozycji sprzęt wykorzystują maksymalnie. Praca w systemie dwuzmianowym, a także sześciodniowy tydzień pracy umożliwia optymalne wykorzystanie posiadanego sprzętu i oprogramowania w celu skrócenia oczekiwania na wykonanie ekspertyzy. Oczywiście w przypadkach wymagających udziału eksperta laboratorium, w związku z zaistniałym przestępstwem, pełnimy dyżury przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Optymalizacja czasu pracy powoduje, że nie musimy znacząco powiększać i duplikować bazy sprzętowej, a pomimo wszystko jesteśmy w stanie przeprowadzać badania szybciej, co wpływa bezpośrednio na obniżenie kosztów postępowań karnych i skraca czas prowadzenia dochodzeń. Szybkość i dokładność naszej pracy bezpośrednio przekłada się na proces dochodzenia do prawdy, wskazanie i ujęcie sprawców czynów przestępczych oraz na późniejsze ich skazanie.

(KWP w Bydgoszczy / mg)

Powrót na górę strony