Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Katowice: Policjanci ujawnili proceder nielegalnego poboru energii

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej w Katowicach we współpracy z ekspertami z "Vatenfall Distribution" (dawniej: Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego) ujawnili kradzież energii elektrycznej na skalę przemysłową w firmie branży metalurgicznej w Rudzie Śląskiej.


Jak ustalili policjanci PG zajmujący się sprawą - rudzka firma ma podpisany z dostawcą energii kontrakt na pobór mocy z sześciu tzw. pól (punktów poboru energii). Pięć punktów zaopatrzonych zostało w liczniki i na podstawie ich wskazań dokonywano wzajemnych rozliczeń. Szóste pole nie miało licznika poboru, a rozliczeń dokonywano w formie ryczałtu. Każdorazowy pobór energii z tego punktu wymagał podpisania oddzielnej umowy z dostawcą. Oficerowie wydziału PG ustalili, że pracownicy rudzkiej firmy metalurgicznej od maja 2005 r. do wczoraj - kiedy przyłapano ich na gorącym uczynku nielegalnego poboru - wielokrotnie podłączali się do "ryczałtowego" punktu czerpania energii bez wiedzy dystrybutora, powodując straty wycenione wstępnie na co najmniej 500.000 zł. Pomiary nielegalnego zużycia energii, które posłużyły za podstawę oszacowania strat wykonane zostały przez niezależne przedsiębiorstwo z Gliwic. Po dokładnym ustaleniu wartości kradzieży osobom odpowiedzialnym przedstawione zostaną zarzuty popełnienia przestępstwa, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Ujawnienie tego przestępstwa umożliwiła współpraca policjantów ze specjalistami z "Vatenfall Distribution" i stały monitoring poboru mocy przez duże firmy w naszym regionie. Tego rodzaju akcje przyczyniają się do zapobiegania przestępstwom i zapewnienia wyższego poziomu bezpieczeństwa pożarowego, gdyż nielegalny pobór energii często wiąże się z takim ryzykiem.
Powrót na górę strony