Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Randkowy oszust wznowił działalność

Data publikacji 05.04.2011

Funkcjonariusze zatrzymali 25-latka, który podszywając się pod kobietę za pośrednictwem ogłoszeń randkowych, wyłudzał pieniądze. Mężczyzna został oddany pod dozór policyjny.

W ubiegłym roku leszczyńska policja przyjęła zgłoszenie od dwóch mieszkańców Leszna, którzy zostali oszukani przez kobietę o imieniu Vanessa, którą poznali za pośrednictwem ogłoszenia zamieszczonego w audycji randkowej jednej z rozgłośni radiowej. Metoda działania sprawcy w obu przypadkach była taka sama. W trakcie prowadzonej korespondencji sms-owej pokrzywdzeni umawiali się z Vanessą na spotkanie, do którego miało dojść w miejscowości Wilkowice. W dniu spotkania otrzymywali od Vanessy informację sms-ową z prośbą o wcześniejsze odebranie paczek od jej znajomych i zapłacenie za nie. Otrzymywali również zapewnienie, że na spotkaniu pieniądze zostaną im zwrócone. W jednym przypadku była to kwota 180 zł w drugim 320 zł. Mężczyźni wykonali wszystkie zalecenia Vanessy i z paczkami udawali się na spotkanie z nią. Na miejscu okazało się, że po Vanessie nie ma śladu a w paczkach, za które zapłacili, znajdują się stare spodnie oraz kawałki drewna.

W wyniku przeprowadzonych czynności procesowych popartych pracą operacyjną, kryminalni ustalili, że Vanessa to nie kobieta, lecz 25-letni mieszkaniec Leszna, który w ten sposób postanowił zdobywać środki na swoje utrzymanie. Został zatrzymany. Policjanci ustalili, że mężczyźnie w przestępczych działaniach pomagała wówczas jego dziewczyna. Ustalono również, że Vanessa występowała też pod imieniem Karolina. W marcu br. do KMP w Lesznie zgłosił się mieszkaniec gm. Poniec, powiadamiając o oszustwie dokonanym na jego osobie. Działanie sprawcy było identyczne jak w wyżej opisanych przypadkach, z tą różnicą, że już nie Vanessa czy też Karolina a Agata. Miejsce umówionej randki zostało wyznaczone w miejscowości Osieczna. Pokrzywdzony po odebraniu paczki na Nowym Rynku w Lesznie i po zapłaceniu za nią 150 zł ruszył na spotkanie z Agatą. W trakcie jazdy otrzymał sms-a, w którym kobieta poinformowała go, że został oszukany. Postanowił zajrzeć do paczki, którą wiózł na spotkanie. W paczce znajdowały się zabrudzone ścierki. Mężczyzna zawrócił do Leszna udał się na Nowy Rynek, gdzie po krótkich poszukiwaniach odnalazł mężczyznę, który wręczył mu paczkę, ten zaskoczony takim obrotem sprawy zwrócił mu część pieniędzy i oddalił się. Na okazanych pokrzywdzonemu zdjęciach wskazał on bez chwili wahania na 25-latka znanego policji wcześniej, jako Vanessa.

Nie wykluczone, że mężczyzna ma na swoim sumieniu kolejne osoby, które zostały w podobny sposób oszukane. W związku z tym zdarzeniem leszczyńska policja zwraca się z apelem do osób, które miały kontakt z osobą o imieniu Vanessa, Karolina lub Agata o kontakt osobisty z Wydziałem Dochodzeniowo – Śledczym KMP w Lesznie przy ul. Korcza 3 lub telefoniczny 65 5231 600.

( KWP w Poznaniu / ms )
 

Powrót na górę strony