Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nocna akcja na giełdach części samochodowych

Data publikacji 07.04.2011

Walka z przestępczością samochodową trwa. Wielkopolscy policjanci wspólnie z ekspertami policji niemieckiej i Komendy Głównej Policji przeprowadzili kontrole na terenie podpoznańskich giełd części samochodowych. Podczas akcji skontrolowano kilkadziesiąt stoisk z akcesoriami samochodowymi. Na kilku z nich zabezpieczono części pochodzące z ponad 20 kradzionych na terenie Europy pojazdów. Wszystkie zabezpieczone elementy poddane zostaną teraz wnikliwym ekspertyzom biegłych. Za paserstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policyjna akcja rozpoczęła się dzisiaj w nocy. Ponad 100 policjantów kryminalnych, prewencyjnych i dochodzeniowo-śledczych przeprowadziło szczegółowe kontrole na dwóch podpoznańskich giełdach części samochodowych. Wspólnie z ekspertami z policji kryminalnej z Niemiec i Komendy Głównej Policji sprawdzano każde stoisko, każdy wystawiony na sprzedaż element samochodowy, w poszukiwaniu części pochodzących w kradzieży aut. W akcji uczestniczyli również policjanci z innych województw.

Podczas akcji policjanci zabezpieczyli kilkadziesiąt akcesoriów pochodzących od ponad 20  pojazdów skradzionych na terenie Europy. Auta kradzione były na terenie Niemiec, Austrii i Holandii. Zabezpieczono także części od trzech pojazdów, które figurowały jako utracone na terenie Polski. W sprawie przesłuchano osoby handlujące zabezpieczonymi przedmiotami. Obecnie wszystkie elementy poddane zostaną szczegółowym ekspertyzom biegłych. Wyniki badań będą miały wpływ na dalsze postępowanie przed sądem. Za paserstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Przestępczość samochodowa w Wielkopolsce od wielu lat jest ograniczana do minimum, a jej zwalczanie stanowi jeden z głównych priorytetów działania Policji. Zatrzymywani są zarówno złodzieje, jak i paserzy, a także likwidowane są dziuple samochodowe i inne miejsca, w których odbywa się zbyt kradzionych elementów. Spadek liczby kradzionych aut jest efektem systematycznej i kompleksowej walki wielkopolskiej Policji z tego typu zjawiskami.

(KWP w Poznaniu / mg)

Powrót na górę strony