Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci rozbili grupę złodziei aut

Data publikacji 08.04.2011

Śląscy policjanci zwalczający przestępczość samochodową zatrzymali 11 członków grupy przestępczej, którzy zajmowali się kradzieżą aut i handlem kradzionymi częściami. Zatrzymani mają na sumieniu co najmniej 100 kradzieży samochodów oraz wyłudzenia odszkodowań komunikacyjnych za fikcyjne stłuczki i kradzieże. Podejrzanym może grozić do 10 lat więzienia.

Jak ustalili policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową KWP w Katowicach, grupa zajmująca się kradzieżą i paserstwem aut działała od września ub. roku w województwie śląskim i małopolskim. W tym czasie jej członkowie skradli co najmniej 100 samochodów, przede wszystkim volkswagenów, audi i seatów. Podejrzani od razu po kradzieży demontowali pojazdy, do czego wykorzystywali wynajęte w kilku miejscach województwa śląskiego hale. Uzyskane w ten sposób części sprzedawali na giełdach, w warsztatach samochodowych oraz za pośrednictwem Internetu. Dodatkowo – oprócz kradzieży – podejrzani zajmowali się wyłudzeniami odszkodowań z ubezpieczeń komunikacyjnych preparując fikcyjne stłuczki i kradzieże. W ten sposób wyłudzili co najmniej 250 tys. zł.

W akcji zatrzymania przestępców wzięło udział 70 policjantów z Wydziału d/w z Przestępczością Samochodową, d/w z Przestępczością przeciwko Mieniu, Kryminalnego, d/w z Korupcją, śląscy antyterroryści oraz stróże prawa z Będzina, Dąbrowy Górniczej i Sosnowca. Zatrzymano 11 członków grupy w wieku od 25 do 41 lat, mieszkańców Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Będzina i Czeladzi oraz namierzono pięć miejsc, gdzie sprawcy demontowali skradzione auta. Policjanci odzyskali w czasie tej akcji 9 skradzionych samochodów i jeden motocykl.

Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Katowicach sąd aresztował już 7 zatrzymanych. Pozostałych 4 zostało objętych policyjnym dozorem i poręczeniami majątkowymi.

Za zarzucane im przestępstwa podejrzani mogą spędzić w więzieniu nawet do 10 lat.

(KWP w Katowicach/js)
 

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 11.71 MB)

Powrót na górę strony