Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Hipol, Ramzes, Robin, Baker i Humus z atestem

Data publikacji 10.04.2011

8 kwietnia zakończyła się coroczna atestacja policyjnych koni w Smardzewicach, gdzie mieści się Ogniwo Konne Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim. 5 koni z tego ogniwa - Hipol, Ramzes, Robin, Baker i Humus - przeszło pomyślnie testy i otrzymało tzw. atest drugiego stopnia. Nie tylko konie, ale i jeźdźcy musieli wykazać się umiejętnościami przed komisją.

Policja konna funkcjonuje w Tomaszowie Mazowieckim od 1994 roku. Początkowo miała charakter sezonowy, a jej działania miały na celu zapewnienie bezpieczeństwa w rejonie Zalewu Sulejowskiego w okresie letnim. Aktualnie jest formacją funkcjonującą przez cały rok, a konie wykorzystywane są również do służb na terenie Łodzi, na przykład podczas różnych imprez masowych.

Tego rodzaju służba wymaga odpowiedniego przygotowania i przeszkolenia zarówno jeźdźców, jak i koni. Każdy etap przeszkolenia zakończony jest testowaniem sprawności użytkowej i wydaniem odpowiednio atestu - pierwszego lub drugiego stopnia. Atest pierwszego stopnia uprawnia do używania konia w służbie patrolowej w ruchu miejskim o małym natężeniu i przy zabezpieczaniu imprez masowych o niskim stopniu ryzyka. Kryteria do uzyskania atestu drugiego stopnia obejmują zakres umiejętności niezbędnych do uzyskania atestu pierwszego stopnia oraz dodatkowo próbę sprawności użytkowej koni we współdziałaniu z pododdziałami Policji. Po uzyskaniu tego atestu koń może pełnić służbę patrolową w ruchu miejskim o dużym natężeniu, a także może być użyty do działań w pododdziałach zwartych Policji związanych z przywracaniem naruszonego porządku publicznego. Atesty wydawane są przez Komendanta Wojewódzkiego Policji na okres do 12 miesięcy.

Koń policyjny powinien charakteryzować się przede wszystkim dużym spokojem i opanowaniem. Nie może nerwowo reagować na odgłosy wystrzałów, ujadanie psów czy głośne zachowania tłumu. Dlatego też podczas atestacji jeźdźcy i konie musieli wykazać się między innymi umiejętnością jazdy w szykach, w różnego rodzaju konfiguracjach. Dużą sztuką jest panowanie nad rumakami w niecodziennych dla koni warunkach – przy huku petard, w dymie, zarówno w grupie, jak i indywidualnie.

W tym roku do atestacji przystąpiło 5 koni : 18-letni Hipol rasy wielkopolskiej wraz z asp. sztab. Marcinem Ławskim, 16-letni Ramzes rasy wielkopolskiej, którego dosiadł st. sierż. Tomasz Kędzierski, 14-letni Robin – polski koń szlachetny półkrwi ze st. sierż. Sławomirem Sulgostowskim w siodle, 9-letni Baker rasy małopolskiej z jeźdźcem sierż. sztab. Markiem Zduńskim i 6-letni Humus rasy małopolskiej z sierż. Radosławem Kafarem. Jeźdźcy i ich rumaki spisali się na medal, cała piątka przeszła pomyślnie atestację i otrzymała na najbliższy rok atest II stopnia. Warto dodać, że w tegorocznej atestacji „gościnnie” wystąpiło także 11 koni z łódzkiej Straży Miejskiej.

(KWP w Łodzi/js)
 

Powrót na górę strony