Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Lekarka zatrzymana za fałszowanie recept i wyłudzanie leków

Data publikacji 11.04.2011

Nawet do 8 lat pozbawienia wolności grozi lekarce i jej wspólnikowi, zatrzymanym przez wrocławskich policjantów, w związku z wyłudzeniem znacznych ilości leków psychotropowych i przeciwbólowych o silnym działaniu na szkodę NFZ. Funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 230 opakowań lekarstw, pieczątki, recepty i dokumentację medyczną. Policjanci ustalili, że kobieta wystawiła co najmniej tysiąc sfałszowanych recept. Straty szacuje się na kwotę nie mniejszą niż 82 tys. złotych.

Policjanci wydziału kryminalnego z komisariatu na wrocławskim Rakowcu w wyniku przeprowadzonej realizacji zatrzymali kobietę i mężczyznę, podejrzanych o wyłudzenia znacznych ilości leków psychotropowych i przeciwbólowych na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia. Zatrzymani to 57-letnia lekarka, zatrudniona w kilku wrocławskich przychodniach, oraz 31-letni mieszkaniec Wrocławia. W miejscach zatrzymania podejrzanych funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli m.in. ponad 230 opakowań leków. Straty na szkodę NFZ szacuje się na kwotę nie mniejszą niż 82 tys. złotych.

Funkcjonariusze zajmujący się tą sprawą ustalili, że kobieta w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wystawiała recepty na rożnych pacjentów, którzy jednak nie posiadali uprawnień do otrzymywania przedmiotowych leków. Na receptach wpisywała natomiast numer pesel współdziałającego z nią mężczyzny. Ten realizował je we wrocławskich aptekach. Z dotychczasowych ustaleń, poczynionych przez funkcjonariuszy, wynika, że na przestrzeni kilku ostatnich lat kobieta wystawiła co najmniej tysiąc tak spreparowanych recept.

W mieszkaniach obu zatrzymanych osób, policjanci znaleźli duże ilości lekarstw psychotropowych i przeciwbólowych o silnym działaniu, pieczątki lekarskie, recepty oraz dokumentację medyczną.

Oboje usłyszeli już w tej sprawie zarzuty. Wobec kobiety sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 2 miesięcy. Mężczyzna otrzymał natomiast poręczenie majątkowe. Zatrzymanym, za czyny których się dopuścili, grozi teraz kara nawet do 8 lat pozbawienia wolności. Obecnie policjanci w dalszym ciągu badaj wszystkie okoliczności tej sprawy, w tym, gdzie trafiały później lekarstwa.

(KWP we Wrocławiu / mg)

Powrót na górę strony