Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wytworzone BMK miało dać ponad 4 tony amfetaminy

Data publikacji 12.04.2011

Stołeczni policjanci, wspólnie z policjantami biura operacji antyterrorystycznej KGP i funkcjonariuszami Izby Celnej, zlikwidowali laboratorium, gdzie funkcjonowało 15 linii produkcyjnych prekursora BMK do produkcji amfetaminy. Zatrzymali 3 członków grupy przestępczej, którzy wyprodukowali 3300 litrów BMK. Z prekursora, o wartości blisko 10 mln złotych, można było wyprodukować ponad 4 tony amfetaminy. Zatrzymanym może grozić do 10 lat pozbawienia wolności.

Policjanci z wydziału dw. z przestępczością narkotykową jakiś czas temu zainteresowali się przesyłkami z Chin, które następnie - za pośrednictwem różnych firm kurierskich - były dostarczane do odbiorców. Czynności operacyjne pozwoliły ustalić, że skład chemiczny podany na etykietach przesyłek różnił się od składu produktu. Zachowanie odbiorców również świadczyło o tym, że za wszelką cenę chcieli ukryć miejsce, gdzie przesyłka ma dotrzeć. Adres odbiorcy podany w liście przewozowym nigdy nie był adresem docelowym. Był wielokrotnie zmieniany, zanim przesyłkę dostarczono. Skład chemiczny preparatów nie był prawnie zakazany. Jednak po oddzieleniu jednego wiązania substancji, a dodaniu innego, służyła do wytwarzania prekursora tzw. BMK, który jest niezbędny do produkcji amfetaminy.

Szybko wyszło na jaw, że za przesyłkami stoją osoby działające w grupie przestępczej składającej się z mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego i mazowieckiego.

Praca operacyjna doprowadziła policjantów do powiatu piaseczyńskiego. Ustalili i dotarli do domu usytuowanego na poboczu, pośród drzew. Wszystko było jasne, gdy podjęli obserwację. Wokół unosił się specyficzny zapach świadczący o produkcji narkotyków. Gdy mieli już pewność, że odbywa się tam przestępczy proceder, przystąpili do realizacji.

Policjanci z wydziału dw. z przestępczością narkotykową wspólnie z policjantami wydziału realizacyjnego KSP i Biura Operacji Antyterrorystycznej KGP weszli na teren posesji. W domu odkryli 15 linii produkcyjnych BMK w trakcie produkcji, wychodzących z 3 podstawowych stanowisk, w których znajdowała się gotująca się ciecz, 6 butli podciśnieniowych, z czego 3 były wpięte w całość instalacji, oraz urządzenie do odparowywania wody z cieczy.

W pomieszczeniach policjanci zabezpieczyli bańki i kartony z odczynnikami chemicznymi o wadze 2,3 tony, marihuanę i amfetaminę. Zatrzymali na gorącym uczynku trzech członków grupy przestępczej: 29-letniego Michała B., 26-letniego Bartosza K. i 26-letniego Damiana Sz. Jak ustalili policjanci, członkowie grupy przestępczej produkcją najprawdopodobniej zajmowali się od roku. W tym czasie trzykrotnie zmieniali miejsce produkcji. Przez ten czas chemicy produkujący BMK wyprodukowali 3300 litrów prekursora o wartości czarnorynkowej blisko 10 mln złotych, z czego można było wyprodukować 4,2 tony gotowej amfetaminy. Z zebranych materiałów wynika, że był to główny punkt produkcji BMK, gdzie zaopatrywały się grupy przestępczej z całej Polski trudniące się produkcją amfetaminy.

Film Wytworzone BMK miało dać ponad 4 tony amfetaminy


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Wytworzone BMK miało dać ponad 4 tony amfetaminy (format flv - rozmiar 7.87 MB)

Zatrzymani członkowie grupy przestępczej usłyszeli 4 zarzuty (udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, produkcji znacznych ilości narkotyków, posiadania i wprowadzania środków odurzających do obrotu i przystosowywania naczyń do niedozwolonego wytwarzania środków odurzających. O losach zatrzymanych zadecyduje sąd. Może im grozić nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa jest rozwojowa. Policjanci nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Zatrzymany również kurier BMK »

(KSP / mg)

Powrót na górę strony