Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymany w klasztorze na kradzieży pamiątek

Data publikacji 15.04.2011

31-letni mężczyzna wpadł na gorącym uczynku kradzieży złotych i srebrnych monet oraz medali po zmarłym ojcu Albercie Krąpcu – byłym rektorze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Do kradzieży doszło wczoraj w Klasztorze Ojców Dominikanów. Sprawca został ujęty przez przeora klasztoru, gdy przewrócił się uciekając przez dziedziniec. Dziś mężczyzna zostanie przesłuchany i usłyszy zarzuty.

Do zdarzenia doszło wczoraj o godzinie 14:45 w Klasztorze Ojców Dominikanów w Lublinie. Wchodzący do klasztoru, zakonnik zauważył młodego mężczyznę wychodzącego części budynku z zamkniętej dla osób odwiedzających. To wzbudziło podejrzenia przeora, który zapytał go co tutaj robi. Mężczyzna odpowiedział, że pracuje w firmie budowlanej przy remoncie klasztoru. Obecnie budynek jest w trakcie prac remontowych. Zapytany o firmę budowlaną, podał niewłaściwą nazwę. Przeor klasztoru wyjął telefon i powiedział, że zadzwoni na policję. Wtedy podający się za robotnika mężczyzna zaczął uciekać, ale przewrócił się i został ujęty przez ojca dominikanina.

Powiadomieni o sytuacji policjanci pojawili się na miejscu po chwili, dzięki czemu sprawca nie zdążył wyrwać się i uciec. Policjanci z oddziałów prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Lubinie patrolowali właśnie ten teren. W torbie zatrzymanego ujawnili złote i srebrne monety oraz medale pochodzące z klasztoru. Policjanci zabezpieczyli skradzione przedmioty. Sprawcą okazał się 31-letni mieszkaniec Lublina. Zajęli się nim policjanci z I komisariatu, którzy ustalili, że monety, medale i odznaczenia są pamiątkami po zmarłym ojcu Albercie Krąpcu – byłym rektorze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Łącznie łupem złodzieja padło ponad 40 eksponatów stanowiące przede wszystkim wartość historyczną i kulturową. Dziś 30-latek zostanie przesłuchany na I komisariacie a następnie doprowadzony do prokuratury gdzie usłyszy zarzuty.

(KWP w Lublinie/js)

Ładowanie odtwarzacza...
Powrót na górę strony
Polska Policja