Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Po sprawdzeniu w SIS odzyskali skradzione w Rumunii auto

Kętrzyńscy policjanci odzyskali skradziony na terenie Rumunii samochód marki Mann. Funkcjonariusze dzięki wejściu do strefy Schengen mają możliwość sprawdzania, czy auto zostało utracone na terenie całej zjednoczonej Europy. Teraz policjanci wyjaśniają okoliczności, w jakich skradziony samochód znalazł się w posiadaniu 33-letniego Mariusza O. oraz to, kto dokonał przestępstwa.

Wczoraj o godz. 12.00 policjanci, w Reszlu przy ul. Chrobrego, zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę samochodu marki Mann. W trakcie kontroli funkcjonariusze sprawdzili kierowcę, jak i samochód w Systemie Informacyjnym Schengen. Okazało się, że pojazd został zarejestrowany przez stronę rumuńską w systemie jako utracony. Kradzież miała miejsce na terenie Rumunii 5 grudnia 2010 roku. 33-letni mieszkaniec Kętrzyna został przesłuchany w charakterze świadka. Policjanci sprawdzają wszelkie okoliczności mogące wskazać sprawcę kradzieży.

System Informacyjny Schengen pomaga policjantom w walce z przestępczością oraz nielegalną migracją. Dane w nim zawarte wykorzystywane są podczas kontroli policyjnej, granicznej, celnej oraz przy wydawaniu wiz i zezwoleń na pobyt cudzoziemców. Dzięki temu systemowi polskie organy ścigania mają stały dostęp do informacji o przestępcach zatrzymywanych w innych krajach, co zwiększa szanse na sprowadzanie i ukaranie tych, którzy uciekli za granicę. System działa również w drugą stronę. Osoby, które popełniły przestępstwo poza granicami Polski, są zatrzymywane na terenie naszego kraju. W bazie znajdują się również informacje o skradzionych w krajach Unii Europejskiej samochodach.

(KWP w Olsztynie / mg)

Powrót na górę strony
Polska Policja