Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Sprzedawał nielegalne oprogramowanie

Data publikacji 15.04.2011

Policjanci ze Słupska, wspólnie z funkcjonariuszami KWP w Gdańsku, zatrzymali 23-letniego mieszkańca Ustki. W jego mieszkaniu zabezpieczono sprzęt komputerowy, płyty dvd, dysk z grami i nielegalnym oprogramowaniem oraz kilkadziesiąt podrobionych pakietów biurowych. Jak ustalili policjanci, zatrzymany mężczyzna sprzedawał przez Internet sprowadzane z Chin oraz USA podrobione programy. Straty producentów oprogramowania to około 70 tys. złotych. Za oszustwa grozi mu nawet 8 lat więzienia.

Policjanci z Komendy Miejskiej w Słupsku, z wydziału zajmującego się zwalczaniem przestępczości gospodarczej, wspólnie z funkcjonariuszami z gdańskiej komendy wojewódzkiej, zajmowali się sprawą oszustw internetowych. Analizując portale aukcyjne, wpadli na trop osoby handlującej nielegalnym oprogramowaniem. Oferowane programy sprzedawane były w zaskakująco niskich cenach. To spowodowało, że śledczy nabrali podejrzeń co do ich autentyczności. Wczoraj, w trakcie przeszukania mieszkania 23-letniego mężczyzny, śledczy zabezpieczyli ponad 100 płyt DVD z nielegalnym oprogramowaniem i drogimi programami komputerowymi. Uwagę funkcjonariuszy zwróciło kilkadziesiąt podrobionych płyt z pakietami biurowymi jednej z wiodących na rynku firm informatycznych. Wykonane były w sposób łudząco podobny do oryginałów.

Oprócz tego, w zabezpieczonym komputerze odkryli specjalnie zaszyfrowany dysk, na którym znajdowało się około 200 gier komputerowych bez legalnych licencji. Dysk zawierał także ponad setkę elektronicznych certyfikatów z kluczami licencyjnymi. Jak ustalili już policjanci, zatrzymany 23-latek, sprzedając przez Internet podrobione programy, naraził producentów na straty co najmniej 70 tys. złotych. O losach mężczyzny zajmującego się nielegalnym handlem i oszustwami zadecyduje teraz prokurator i sąd. Grozi mu nawet 8 lat wiezienia.

(KWP w Gdańsku / mg)

Powrót na górę strony
Polska Policja