Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowy samochód hybrydowy na Starym Mieście

Data publikacji 21.04.2011

Od wczoraj uliczki Starego Miasta patroluje nowy hybrydowy samochód, użyczony przez przedstawiciela jednego z koncernów samochodowych. Hybrydowa toyota o dwóch silnikach: elektrycznym i spalinowym ma wszystkie urządzenia wymagane we współczesnej motoryzacji. Po Rynku Starego Miasta będzie jeździła do 10 maja.

Hybrydowa Toyota o zasięgu jazdy na silniku elektrycznym 20 km, od wczoraj pomaga policjantom ze Śródmieścia patrolować ulice Starego Miasta. Ten właśnie model toyoty porusza się na silniku elektrycznym z maksymalną szybkością 100 km/h. Przy gwałtownym przyspieszeniu dwa silniki spalinowy i elektryczny działają równolegle. Zużycie paliwa w ruchu miejskim wynosi około 5 l/100 km.

Auto ma wszystkie urządzenia wymagane we współczesnej motoryzacji: bezstopniowa skrzynia przekładniowa, klimatyzacja, elektrycznie wspomagane hamulce i nawigacja. Zaletą tego pojazdu jest krótki czas ładowania baterii - pełne naładowanie zajmuje jedynie 1,5 godziny. Warto wspomnieć, że większość innych elektrycznych pojazdów nie ma gabarytów normalnego samochodu oraz znacznie wydłużony czas ładowania od kilku do kilkunastu godzin. Prius Plug In ma znaną już wcześniej technologię hybrydowej toyoty, która w przypadku braku energii elektrycznej, umożliwia kontynuowanie jazdy dzięki wykorzystaniu silnika spalinowego, który może dodatkowo zasilać baterie silnika elektrycznego.

Zaletami auta są: cicha jazda, zerowa emisja CO2, doskonała dynamika dzięki pracy dwóch silników i komfortowe warunki pracy: klimatyzacja, nawigacja, wszystkie systemy bezpieczeństwa czy komplet poduszek powietrznych.

Identyczne samochody testują władze municypalne Paryża oraz urzędnicy w Strasburgu. Prius poprzedniej generacji używany jest na krakowskim rynku przez tamtejsze służby porządkowe. Hybrydową toyotę testowali również strażnicy miejscy Gdańska, Wrocławia i Torunia. Ten model samochodu swoją popularność w służbach porządkowych różnych miast w Polsce zawdzięcza niskiemu zużyciu paliwa oraz absolutna ciszą, z którą porusza się na silniku elektrycznym.

Dzięki temu patrolowanie atrakcyjnych punktów w mieście nie staje się uciążliwe dla turystów i mieszkańców.

Hybrydowa Toyota prius jest dostępna w Polsce od 2004 r. Wersja Plug In z możliwością ładowania silnika elektrycznego z gniazdka zostanie wprowadzona do seryjnej produkcji w 2012 r.
Samochód będzie pomagał policjantom w patrolowaniu miasta do 10 maja.

(KSP / ms)

Olsztyn - Łodzie hybrydowe dla pięciu komend powiatowych Policji z Warmii i Mazur  >>

Powrót na górę strony