Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Apel Katyński przy tablicy upamiętniającej asp. Konstantego Wolskiego oraz Dębie Pamięci

Data publikacji 21.04.2011

Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie wspólnie z policjantami, w obecności rodziny asp. Konstantego Wolskiego złożył dziś znicze i kwiaty pod tablicą upamiętniającą policjanta.

Jak powiedział insp. Sławomir Mierzwa „Spotykamy się w 71 rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Zbrodni na jeńcach wojennych pojmanych przez Rosjan po 17 września 1939 roku. W rocznicę ofiary złożonej przez polskich oficerów Wojska Polskiego, Policjantów, funkcjonariuszy Służby Więziennej, którzy zostali zabici we wschodnich katowniach na mocy decyzji Biura Politycznego KC Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego.
Zabito ich ponieważ byli zadeklarowanymi patriotami, ludźmi honoru, którzy godnie nosili polskie orzełki na mundurach. Zgładzono ich ponieważ ich życie było gwarancją oporu, niezłomności w walce o niepodległość.
Historia sprzed ponad 70 lat wydaje się odległa i nierzeczywista jak z czarno- białej kroniki. Ale my olsztyńscy policjanci mamy zaszczyt obcować z realnym świadectwem, które dał nam aspirant Konstanty Wolski. Służył w Policji w Jabłonowie Pomorskim. Jego ostatnim zadaniem był konwój jeńców niemieckich w kierunku wschodnich rubieży Polski, z tego zadania nie powrócił. Dopiero w 1996 roku rodzina otrzymała wiarygodną informację o tym, że Konstanty Wolski s. Piotra figuruje na liście osób przekazanych do dyspozycji zarządu NKWD w Kalininie (dzisiejszym Twerze) co oznaczało, że został zgładzony wiosną 1940 roku.

Dzisiaj z nami są potomkowie aspiranta Konstantego Wolskiego, pan Piotr Rafalski i jego bliscy. Są dowodem na to, że historia zbrodni katyńskiej to nie tylko wspomnienia w mediach, ale też historia ludzi z którymi żyjemy i pracujemy na co dzień.
Ten kamień z tablicą pamiątkową i ten dąb pamięci, który wrasta w policyjną ziemię to nasza kotwica w wartościach najważniejszych dla służby w Policji. Dzisiejsze znicze składane w tym godnym miejscu pozostaną gwarancją naszej pamięci”.

Przypomnijmy, że rok temu warmińsko-mazurscy policjanci w sposób szczególny postanowili uczcić pamięć Ofiar Zbrodni Katyńskiej i tragicznie zmarłych w katastrofie pod Smoleńskiem. Na placu olsztyńskiej jednostki w asyście kompanii honorowej został posadzony "Dąb Katyński" symbolizującego pamięć o asp. Konstantym Wolskim służącym w przedwojennej Policji państwowej na terenie powiatu kartuskiego. Podczas uroczystości została także odsłonięta tablica upamiętniająca zamordowanego policjanta.
Konstanty Wolski służył w przedwojennej Policji Państwowej na terenie powiatu kartuskiego. Ostatnim miejscem służby była jednostka Policji w Jabłonowie Pomorskim. Rodzina przez wiele lat myślała, że Konstanty Wolski zginął z rąk Niemców. Nie wrócił, bowiem z ostatniego zadania służbowego, jakim było konwojowanie grupy Niemców z terenu powiatu brodnickiego na wschodnie rubieże Polski.
O tym, że przedwojenny policjant zginał z rąk NKWD-zistów rodzina dowiedziała się dopiero w latach 80., kiedy opublikowano "Listę katyńską". Wcześniejsze pisma kierowane przez rodzinę Konstantego Wolskiego m.in. do Czerwonego Krzyża pozostawały bez odpowiedzi. Oficjalne zaświadczenie o przebywaniu policjanta w obozie dla jeńców wojennych w Ostaszkowie rodzina otrzymała dopiero we wrześniu 1996r. - "W odpowiedzi na zgłoszenie w sprawie uzyskania zaświadczenia potwierdzającego śmierć w obozie w Ostaszkowie ojca Konstantego Ludwika Wolskiego ur.20.IV.1891r. Radoszki s. Piotra i Aniel i zd. Nowickiej, przekazujemy posiadane informacje:

Wolski Konstanty ur.1891r. s.Piotra, przebywający w obozie dla jeńców wojennych w Ostaszkowie, figuruje na wykazie nr 020/l sporządzonym przez NKWD w Moskwie w dniu 9.IV.1940r. /str.104 poz.68/ z poleceniem przekazania do dyspozycji szefa Zarządu NKWD Kalinińskiej obł.

Nr akt sprawy: 2293

Należy przyjąć, że Konstanty Ludwik Wolski został zamordowany w 1940r.

Kierownik Biura Informacji i Poszukiwań - Elżbieta Rejf".

We wrześniu 1999r. rodzina przedwojennego policjanta otrzymała pismo z Centralnego Archiwum MSWiA , w którym Anna Lasek z Wydziału ds. Dokumentacji Administracji Rządowej napisała: " Konstanty Ludwik Wolski był jeńcem obozu w Ostaszkowie, został zamordowany w Twerze przez NKWD i pogrzebany w lesie opodal wsi Miednoje wśród pozostałych 6311 funkcjonariuszy resortu spraw wewnętrznych II Rzeczypospolitej".
Uroczystość odbyła się na placu jednostki Policji przy ul. Pstrowskiego 3 w Olsztynie. Uczestniczyli w niej, oprócz rodziny Konstantego Wolskiego i policjantów, przedstawiciele najwyższych władz państwowych i kościelnych województwa, członkowie Stowarzyszenia Rodziny Katyńskiej w Olsztynie. Dęb Katyńskiego i pamiątkowa tablica od dziś będą towarzyszyć policjantom w codziennej służbie.

Wszystkich, którzy chcą poznać historię asp. Konstantego Wolskiego i wspomnienia o Nim zachęcamy do lektury artykułu Bożeny Przyborowskiej w 10. numerze "Informatora" - Biuletynu KWP w Olsztynie, na stronie www.warminsko-mazurska.policja.gov.pl.

(KWP w Olsztynie / ms)

Powrót na górę strony