Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wytwarzali nielegalną broń

Data publikacji 22.04.2011

Policjanci z CBŚ rozbili grupę przestępczą zajmującą się wytwarzaniem i przerabianiem broni oraz amunicji, a także jej nielegalnym obrotem. Działania prowadzone były pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Funkcjonariusze zatrzymali cztery osoby – mieszkańców powiatu łukowskiego i bialskiego. W trakcie przeszukań funkcjonariusze ujawnili kilka jednostek broni palnej różnego kalibru, lunety oraz kilka tysięcy sztuk amunicji. Policjanci zabezpieczyli także proch strzelniczy, który miał być wykorzystany do produkcji kolejnych pocisków. Trzech mężczyzn i kobieta za nielegalny proceder odpowiedzą przed sądem.

Do rozbicia przestępczej grupy doszło we wtorek. Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego razem z grupą policyjnych antyterrorystów weszli jednocześnie na teren dwóch prywatnych posesji pod Łukowem i Międzyrzecem Podlaskim. Akcja prowadzona była pod nadzorem Prokuratury Okręgowej V Wydział Śledczy w Lublinie. Efektem ich działań jest zatrzymanie trzech mężczyzn oraz kobiety. Dwóch 40-latków z Międzyrzeca Podlaskiego oraz małżeństwo z okolic Łukowa trafiło policyjnego aresztu.

W trakcie przeszukań posesji należących do zatrzymanych policjanci znaleźli kilkanaście jednostek broni palnej. Wśród nich była broń krótka, myśliwska, wojskowa, a także przerobione na broń palną pistolety gazowe i sportowe. Funkcjonariusze ujawnili również lunety oraz około 3 tys. sztuk amunicji różnego kalibru i proch strzelniczy, służący do wytworzenia kolejnych kilkuset pocisków. Nielegalny arsenał został ujawniony w budynkach gospodarczych stojących na posesjach zatrzymanych. Na poczet przyszłych kar policjanci zabezpieczyli 60 tys. złotych.

Jak ustalili śledczy, przestępczy proceder grupy polegał na nabywaniu i przerabianiu broni różnej wielkości i kalibru, a także na wytwarzaniu jej własnoręcznie z różnych podzespołów. Ten sam proceder dotyczył także amunicji do tej broni. Każda z zatrzymanych osób zajmowała się w grupie innymi czynnościami. Jedna pozyskiwała broń, druga zajmowała się jej przerabianiem lub wytwarzaniem, a kolejna szukaniem odbiorców. Wśród zatrzymanych była również osoba pełniąca rolę rusznikarza. By nie wzbudzać podejrzeń podczas jednej z transakcji przestępcy zabrali ze sobą 5-letnie dziecko.

Z policyjnych ustaleń wynika, że w skład grupy wchodzili 40-letni Dariusz S. z pow. łukowskiego, jego 35-letnia żona Iwona S. oraz 40-letni znajomi Witold W. i Wiesław B. z pow. bialskiego. Zatrzymani zostali wczoraj doprowadzeni do prokuratury. Dzisiaj z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztu trafią przed oblicze sądu. Za udział w grupie przestępczej oraz wytwarzanie broni palnej bez zezwolenia grozi kara 10 lat pozbawienia wolności.

Zabezpieczone jednostki broni i amunicji trafiły pod lupę policyjnych ekspertów z dziedziny kryminalistyki. Prowadzący sprawę funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego wspólnie z Prokuraturą Okręgową V Wydział Śledczy w Lublinie ustalają, skąd pochodził nielegalny arsenał, kto był jego odbiorcą oraz jakie było jego przeznaczenie i czy był ewentualnie użyty do popełniania przestępstw.

(KWP w Lublinie / mg)

Film Wytwarzali nielegalną broń

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Wytwarzali nielegalną broń (format flv - rozmiar 5.77 MB)

Powrót na górę strony