Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Jubileusz policyjnych antyterrorystów

Data publikacji 28.04.2011

Obchody 35-lecia istnienia policyjnych jednostek antyterrorystycznych zbiegły się z trzydniową konferencją szefów jednostek antyterrorystycznych policji zrzeszonych w grupie ATLAS. Jubileusz, obchodzony w siedzibie Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP, poza częścią oficjalną pozwolił na zaprezentowanie sprzętu i umiejętności policjantów.

Policyjni antyterroryści mają już 35 lat. Ta okrągła data stała się okazją do spotkania i zaprezentowania sprzętu, wyposażenia i umiejętności funkcjonariuszy stanowiących o jej sile i uznaniu w Europie i na świecie.

Na uroczystość, zainaugurowaną uroczystym apelem, zaproszono gości z wojewódzkich pododdziałów antyterrorystycznych policji, wojska, w tym elitarnych jednostek GROM i Formoza, SG, BOR, CBA oraz policji europejskich. Do zebranych na placu alarmowym przemawiał Komendant Główny Policji, gen. insp. Andrzej Matejuk. Po nim głos zabrali insp. Artur Skwarczyński, dyrektor BOA KGP i Jan van Hertum szef grupy ATLAS – elitarnej formacji złożonej z jednostek antyterrorystycznych Europy, w tym Polski. Najbardziej wyróżniających się policjantów komendant główny przedterminowo awansował na wyższy stopień policyjny.

Po części uroczystej zaproszeni goście mogli zapoznać się z uzbrojeniem i wyposażeniem używanym przez policyjnych antyterrorystów podczas ćwiczeń i rzeczywistych działań. Zaprezentowany został sprzęt wspinaczkowy, nurkowy, elementy wyposażenia pirotechnicznego. Przygotowano także pokaz umiejętności jednostki. Funkcjonariusze, wspierani przez śmigłowiec i pojazd opancerzony zademonstrowali sposoby uwalniania zakładnika z pomieszczeń na wysokości oraz ze środków komunikacji masowej.

Poziom wyszkolenia nie stanowił zaskoczenia dla zaproszonych gości, gdyż na co dzień polscy policjanci uczestniczący we wspólnych treningach i manewrach z pozostałymi członkami grupy ATLAS, zyskali ich zaufanie i wysokie noty dowództwa.

rh

fot. Marek Krupa / KGP

wideo: Marek Szałajski, Karol Jakubowski / KGP

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 12.63 MB)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 12.49 MB)

Powrót na górę strony