Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gang "Marchewy" rozbity

Data publikacji 19.04.2007

Członkowie największego i najbardziej znanego krakowskiego gangu zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śldczego. Do tej pory zatrzymano 10 osób, w tym domniemanych szefów grupy Jacka M. ps. Marchewa i jego przyrodniego brata. Zarzuca się im przejmowanie spółek, wymuszenia rozbójnicze i handel narkotykami. Grozi im kara do 15 lat więzienia.

Zarzuty, które zostały im przedstawione, dotyczą nielegalnego przejmowania firm. Szacuje się, że w ten sposób przestępcy przejęli ok. 300 firm w całej Polsce. Pokrzywdzonych jest około tysiąca wierzycieli. 

Mechanizm przestępstwa był dosyć prosty. Przestępcy wyszukiwali zadłużone spółki. Przejmowali je na podstawione osoby tzw. słupy, a potem sprzedawali ich majątek, np. urządzenia produkcyjne czy samochody. Przy okazji tej sprawy okazało się, że część przedsiębiorców, chcąc pozbyć się kłopotów, sama proponowała przestępcom przejęcie ich przedsiębiorstw. Przejęte i okradzione spółki były następnie przerejestrowywane tak, aby zatrzeć za sobą ślady. 

Innym wątkiem przestępczej działalności grupy były typowe przestępstwa kryminalne jak czerpanie korzyści z prostytucji, handel narkotykami i wymuszenia rozbójnicze. 

Zatrzymanym grozi kara do 15 lat więzienia. Gang „Marchewy” to najbardziej znana krakowska grupa przestępcza. Początki jej działalności przypadają na lata dziewięćdziesiąte.

Powrót na górę strony