Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Łapówki w zamian za zmianę kategorii zdrowia

Data publikacji 29.04.2011

Policjanci z wydziału do walki z korupcją komendy stołecznej policji zakończyli śledztwo prowadzone pod nadzorem prokuratury okręgowej w Warszawie, w wyniku którego zatrzymali 16 osób oskarżonych o popełnienie 162 czynów, w tym 75 korupcyjnych, na łączną kwotę nie mniejszą niż 221 tys. złotych. Wszystkim zatrzymanym za popełnione przestępstwa grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

Sprawa miała swój początek w 2001 roku. Wtedy to na podstawie ustaleń operacyjnych policjanci wpadli na trop grupy osób, która, powołując się na posiadane wpływy w wojskowych komisjach uzupełnień, w zamian za przyjmowane korzyści majątkowe załatwiała zmianę kategorii zdrowia poborowych.

Proceder trwał przez 8 lat. Uczestniczyli nim zarówno pośrednicy, jak i lekarze, w tym również przewodniczący jednej z terenowych wojskowych komisji lekarskiej. Do pośredników trafiali zainteresowani zmianą kategorii zdrowia poborowi. Pośrednicy, kontaktując się z kolei ze znajomymi lekarzami, uzyskiwali od nich bez przeprowadzania stosownych badań dokumenty, na podstawie których zmieniana była kategoria zdrowia poborowych z „A” na „D”, co umożliwiało im uniknięcie służby wojskowej.

Pośrednicy za tę „usługę” inkasowali od 3500 do 5000 złotych. W większości przypadków oskarżeni w sprawie lekarze za wystawienie dokumentów poświadczających nieprawdę przyjmowali natomiast od pośredników korzyści majątkowe w wysokości 2 tys. złotych.
W sumie „przez ręce” 16 oskarżonych w śledztwie osób przeszło nie mniej niż 221 tys. złotych.

Aby móc realizować ten proceder wszyscy poborowi musieli mieć warszawski meldunek. W tym celu jedna z oskarżonych osób zameldowała pod jednym adresem aż 63 mężczyzn.

Wszystkim zatrzymanym w tej sprawie osobom za popełnione przestępstwa grozi do 8 lat więzienia.

(KSP / mg)

Powrót na górę strony