Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

”Poszukiwacze skarbów” w rękach policjantów.

Data publikacji 01.05.2011

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej w Łasku, wspólnie z funkcjonariuszami Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej w Łodzi, zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy prowadzili nielegalne wykopaliska i przywłaszczali sobie uzyskane w ten sposób historyczne przedmioty. Policjanci dotarli do obu „archeologów” i zabezpieczyli kolekcję.

Funkcjonariusze z Łasku w czasie działań operacyjnych uzyskali informację o dwóch archeologach – amatorach z terenu gminy Widawa w powiecie łaskim.
Mężczyźni wyposażeni w wykrywacz metalu prowadzili nielegalne poszukiwania zabytkowych przedmiotów w okolicach m.in. Widawy, Sieradza i Tomaszowa Mazowieckiego. Wykopywali je z ziemi i zabierali do domu. 28 kwietnia kryminalni dotarli do wytypowanych osób: 31 i 35-latka – mieszkańców gminy Widawa i zatrzymali ich. W czasie przeszukania pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych odnaleźli wykrywacz metalu, a także hełm niemiecki, wyrzutnię granatnika ręcznego z pociskiem bez zawartości materiału wybuchowego, łuskę naboju przeciwlotniczego bez pocisku z uzbrojonym zapalnikiem, 6 sztuk bagnetów wojskowych, karabin bez kolby – wszystkie te znaleziska są pochodzenia wojennego. U 35-latka funkcjonariusze znaleźli też 8 sztuk ksiąg o szczególnej wartości zabytkowej z lat 1781-1924. Jak się okazało starodruki i księgi parafialne zostały skradzione kilka lat temu z kościoła w Widawie, ustalono to na podstawie figurujących na księgach stempli. Obecny proboszcz parafii zeznał, że stanowią one bardzo cenny element zabytkowej kolekcji księgozbioru i mogły zostać skradzione podczas przeprowadzki, jeszcze za posługi jego poprzednika. Sprawcy zostali przesłuchani przez śledczych z Komendy Powiatowej Policji w Łasku. Zabezpieczona historyczna kolekcja zostanie przebadana przez biegłego z zakresu archeologii. W przypadku potwierdzenia, że są to przedmioty stanowiące dziedzictwo narodowe mężczyznom grozi odpowiedzialność karna. Prokuratura Rejonowa w Łasku zastosowała wobec „archeologów” dozory policyjne oraz poręczenie majątkowe.

gp/KWP Łódź

 

Powrót na górę strony