Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

13 osób zatrzymanych za korupcję

Data publikacji 20.04.2007

Policjanci zatrzymali 13 osób podejrzanych o korupcję w związku z prowadzonymi egzaminami na prawo jazdy w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Zamościu. Wśród zatrzymanych jest egzaminator, instruktor nauki jazdy oraz pośrednicy przekazujący łapówki. Będą odpowiadać za przyjmowanie korzyści majątkowych lub pośredniczenie przy ich przekazywaniu.

Policjanci z czterech wydziałów KWP w Lublinie wspólnie z policjantami z KMP w Zamościu trzeci dzień prowadzą na terenie Zamościa czynności procesowe związane z korupcją przy zdawaniu egzaminów na prawo jazdy w WORD w Zamościu. 

Do tej sprawy zatrzymano 13 osób. W pierwszej kolejności zatrzymany został mieszkaniec Zamościa 36-letni Sławomir K. Mężczyzna, oficjalnie bezrobotny, pracował jako instruktor nauki jazdy. W czasie przeszukania jego miejsca zamieszkania zabezpieczono w kilku miejscach ukryte zwitki pieniędzy w kwotach od 800 do 1 tys. złotych. W sumie około 30 tys. złotych. Jak ustalili śledczy to właśnie on był głównym organizatorem i pośrednikiem pomiędzy osobami, które „załatwiały” egzaminy na prawa jazdy, a egzaminatorami z WORD. 

Policjanci postawili mu zarzuty płatnej protekcji przy 10 sprawach. Za te czyny grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 8. Wczoraj na wniosek policji i prokuratury Sąd Rejonowy Zamościu zastosował wobec niego areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy. 

Policjanci zatrzymali również egzaminatora z WORD w Zamościu 55-letniego Kazimierza Z. Został on zatrzymany w związku z podejrzeniem przyjmowania korzyści majątkowych jako funkcjonariusz publiczny. Wczoraj prokuratur przedstawiła mu zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych. Dzisiaj policjanci doprowadzą go do sądu z wnioskiem o zastosowanie najsurowszego środka. W czasie przeszukania w ośrodku zabezpieczono materiały dotyczące egzaminowania z ostatnich dwóch lat. 

Policjanci zatrzymali jeszcze jedenaście innych osób, które posiadają zarzuty pośredniczenia i pomocnictwa w pośredniczeniu przy załatwianiu spraw w zamian za korzyść majątkową. Wśród zatrzymanych znalazły się trzy kobiety i ośmiu mężczyzn w wieku od 19 do 50 lat. Są to mieszkańcy powiatów zamojskiego i tomaszowskiego. Po przedstawieniu zarzutów, prokuratura zastosowała wobec nich dozory policyjne lub poręczenia majątkowe. Część z nich dobrowolnie poddała się karze. Wszyscy zostali zwolnieni.

Powrót na górę strony