Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymania po proteście w Lubinie

Data publikacji 06.05.2011

Podczas protestu społecznego, jaki miał miejsce w Lubinie, dolnośląscy policjanci podjęli działania mające na celu niedopuszczenie do eskalacji zachowań naruszających ład i porządek. Funkcjonariusze zabezpieczyli materiał filmowy i zdjęciowy, który pozwolił na ustalenie i zatrzymanie - jak do tej pory - trzech osób mających związek z naruszeniem porządku prawnego. W sprawie niewykluczone są kolejne zatrzymania.

5 maja 2011 roku w Lubinie dolnośląscy policjanci zabezpieczali przebieg protestu społecznego, w którym uczestniczyło około tysiąc osób, a który rozpoczął się o godzinie 7. W trakcie zgromadzenia doszło do próby siłowego wdarcia się do jednego z budynków oraz ataku na służby ochrony. W związku z zaistniałą sytuacją policjanci podjęli interwencję mającą na celu niedopuszczenie do eskalacji zachowań niezgodnych z prawem. Podjęte przez funkcjonariuszy czynności, w tym wezwania do zachowania się zgodnego z prawem, doprowadziły do przywrócenia ładu i porządku. Działania zakończone zostały tuż po godzinie 10.

Bezpośrednio po zdarzeniu policjanci przeprowadzali czynności mające na celu zgromadzenie materiału dowodowego w sprawie naruszeń porządku prawnego, do jakich dochodziło w trakcie protestu. W trakcie czynności związanych z zabezpieczeniem protestu funkcjonariusze zabezpieczyli także materiał filmowy i zdjęciowy z jego przebiegu. W wyniku jego szczegółowej analizy policjanci z wydziału kryminalnego lubińskiej komendy do chwili obecnej ustalili tożsamość trzech mężczyzn mających bezpośredni związek z naruszeniem porządku prawnego podczas zgromadzenia. Jeden z nich, 45-letni mieszkaniec powiatu polkowickiego, został zatrzymany jeszcze 5 maja 2011 roku około godz. 22.00. Kolejni, 38-letni mieszkaniec powiatu lubińskiego oraz 35-letni kołobrzeżanin, trafili do policyjnego aresztu dziś w godzinach porannych.

Wszyscy zatrzymani podejrzani są o czynny udział w zbiegowisku (art. 254 par. 1 kk) oraz o udział w pobiciu (art. 158 par. 1 kk) o charakterze chuligańskim. Oprócz tego zatrzymany 35-latek podejrzany jest o zniszczenie mienia (art. 288 par. 1 kk).

Aktualnie policjanci wykonują czynności zmierzające do ustalenia pozostałych uczestników zdarzenia. Funkcjonariusze w dalszym ciągu analizują zabezpieczony materiał filmowy i zdjęciowy w celu identyfikacji innych osób mających związek z naruszeniem porządku prawnego podczas protestu.

Niewykluczone są kolejne zatrzymania w tej sprawie.

(KWP we Wrocławiu / mg)

Powrót na górę strony