Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kolejni przestępcy okradający kopalnię zatrzymani

Data publikacji 20.01.2006

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach, realizując czynności w śledztwie nadzorowanym przez katowicką Prokuraturę Okręgową, zatrzymali czterech mężczyzn w wieku od 39 do 54 lat oraz 39-letnią kobietę pod zarzutem udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Zatrzymani - co wynika z materiałów śledztwa - w latach 2000 - 2004 z jednej z katowickich kopalń ukradli węgiel i miał węglowy, po czym wprowadzali skradzione kopaliny do obrotu handlowego. Łącznie w sprawie zatrzymano już 26 osób, z których 24 zostały tymczasowo aresztowane, a wobec 2 zastosowano policyjny dozór.

Policjanci prowadzący sprawę zabezpieczyli u podejrzanych mienie ruchome (samochody, sprzęt RTV i pieniądze) wartości ponad 460.000 zł. Zatrzymani to pracownicy kopalni, którzy zaniżali wagę iklasę sprzedawanego węgla i miału oraz pracownicy firmy ochraniającej kopalnię. Ochroniarze czynnie pomagali w wywozie skradzionych kopalin z zakładu. Wśród zatrzymanych znajdują się pracownicy ważący węgiel, ładowacze, kierowca oraz 43-letni mężczyzna z Mysłowic, sprzedający skradziony węgiel odbiorcom detalicznym.

Straty poniesione przez kopalnię w wyniku przestępczej działalności szacowane są na kwotę, co najmniej 2.300.000 złotych.
Powrót na górę strony