Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Egzamin dla policyjnych koni i jeźdźców

Data publikacji 10.05.2011

Dzisiaj zakończyła się atestacja policyjnych koni w Szczecinie. Cztery przystępujące do testów wierzchowce z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie przeszły pomyślnie egzamin i otrzymały tzw. atest drugiego stopnia. Nie tylko konie, ale i jeźdźcy musieli wykazać się umiejętnościami przed komisją.

Policja konna funkcjonuje w Szczecinie od 2002 roku i zadania swoje wykonuje nieprzerwanie bez względu na porę roku. W chwili obecnej czterech funkcjonariuszy z referatu konnego ma do dyspozycji pięć rumaków. Tego rodzaju służba wymaga odpowiedniego przygotowania i przeszkolenia zarówno jeźdźców, jak i koni. Każdy etap przeszkolenia zakończony jest testowaniem sprawności użytkowej i wydaniem odpowiednio atestu - pierwszego lub drugiego stopnia.

Atest pierwszego stopnia uprawnia do używania konia w służbie patrolowej w ruchu miejskim o małym natężeniu i przy zabezpieczaniu imprez masowych o niskim stopniu ryzyka. Kryteria do uzyskania atestu drugiego stopnia obejmują zakres umiejętności niezbędnych do uzyskania atestu pierwszego stopnia oraz dodatkowo próbę sprawności użytkowej koni we współdziałaniu z pododdziałami Policji. Po uzyskaniu tego atestu koń może pełnić służbę patrolową w ruchu miejskim o dużym natężeniu, a także może być użyty do działań w pododdziałach zwartych Policji związanych z przywracaniem naruszonego porządku publicznego. Atesty wydawane są przez Komendanta Wojewódzkiego Policji na okres do 12 miesięcy.

Koń policyjny powinien charakteryzować się przede wszystkim dużym spokojem i opanowaniem. Nie może nerwowo reagować na odgłosy wystrzałów, ujadanie psów czy głośne zachowania tłumu. Dlatego też podczas atestacji jeźdźcy i konie musieli wykazać się między innymi umiejętnością jazdy w szykach, w różnego rodzaju konfiguracjach. Dużą sztuką jest panowanie nad rumakami w niecodziennych dla koni warunkach – przy huku petard, w dymie, zarówno w grupie, jak i indywidualnie.

Dzisiaj do atestacji przystąpiły cztery konie, które otrzymały na najbliższy rok atest II stopnia. Jeden wierzchowiec, który posiada atest I stopnia dzisiaj uczestniczył w zajęciach szkoleniowo. Niebawem i on przystąpi do takiego egzaminu. Wszyscy jeźdźcy i ich rumaki spisali się na medal.

(KWP w Szczecinie / mw)
 

Powrót na górę strony