Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gdańscy wodniacy rozpoczęli sezon letni

Data publikacji 11.05.2011

Gdańscy policjanci z referatu prewencji na wodach oficjalnie rozpoczęli sezon letni. Funkcjonariusze m.in. ratują życie tonącym, przepędzają kłusowników, dbają o bezpieczeństwo kąpiących się. Jak co roku, będą zwracać szczególną uwagę na zapewnienie bezpieczeństwa w okolicy plaż i kąpielisk.

Policjanci z referatu prewencji na wodach i terenach przywodnych komendy miejskiej dbają o utrzymanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w aż 120-kilometrowym gdańskim obszarze wodnym.

Referat wodny wyposażony jest łącznie w pięć łodzi służbowych: typu Harpun 550, łodzie hybrydowe - Parker 630 oraz najnowszy nabytek zakupiony przy udziale Funduszu Norweskiego - Sportis K 10500, czyli łódź, która wykorzystywana jest do ratownictwa w trudnych i ekstremalnych warunkach.

Silny wiatr, niska temperatura i wysoka fala to tylko niektóre zjawiska, które mogą wystąpić na każdym akwenie. Uprawiając sporty na wodzie, niezbędny jest zdrowy rozsądek i podstawowa wiedza w zakresie bezpieczeństwa. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku podczas sezonu turystycznego policjanci z referatu wodnego podjęli 325 interwencji, nałożyli 65 mandatów karnych oraz zastosowali 260 pouczeń wobec osób, które popełniły wykroczenia.

W trakcie codziennej służby funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo w okolicy plaż i kąpielisk, a w tym na użytkowników skuterów wodnych oraz na stan trzeźwości osób korzystających ze sprzętu motorowodnego. Oprócz tego, policjanci prowadzą akcje ratownicze oraz poszukiwania osób zaginionych. Zabezpieczają również imprezy masowe, m.in. regaty wioślarskie, wyścigi szybkich łodzi motorowych czy skuterów wodnych.

Policyjni wodniacy niejednokrotnie udzielali pomocy, biorąc udział w akcjach ratowniczych. W ubiegłym roku pomogli m.in. dwóm mężczyznom, których żaglówka wywróciła się na morzu. Żeglarze nie mogli dopłynąć swoją jednostką do brzegu, gdyż złamał się jej maszt. Policjanci bezpiecznie odholowali ich do portu. Innym razem, uratowali dwóch kajakarzy, którzy kilkaset metrów od plaży przewrócili się na falach, całkowicie opadli z sił i nie byli w stanie samodzielnie dopłynąć do brzegu. Ci sami policjanci uratowali również małżeństwo z 5-letnią córką z łodzi motorowej, która tonęła na Martwej Wiśle. Są to tylko niektóre z codziennych akcji ratowniczych gdańskich wodniaków.

Policyjni wodniacy biorą również udział w Programie Edukacji Morskiej, którego patronem jest mistrz olimpijski - Mateusz Kusznierewicz. W ramach tej akcji wszyscy uczniowie pierwszych klas gdańskich gimnazjów odbywają jednodniowe rejsy po Kanale Portowym i Zatoce Gdańskiej. Policjanci z każdą grupą uczniów rozmawiają, w jaki sposób należy reagować w trudnych i nieprzewidzianych zazwyczaj sytuacjach oraz czego należy unikać podczas pobytu nad wodą.

(KWP w Gdańsku / mg)

Powrót na górę strony