Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Gdańsk: Policja zapobiegła produkcji amfetaminy / RAPORT ZA 2005 R.

Policjanci z wydziału dochodzeniowo-śledczego KWP dzięki własnej pracy ustalili, że w Sulęczynie, na prywatnej działce należącej do 56-letniego mieszkańca Gdyni przygotowana jest kompletna linia do produkcji amfetaminy. 18 stycznia policjanci przystąpili do akcji, której celem było zatrzymanie producentów. Policjanci zatrzymali dwóch mieszkańców Warszawy, którzy zostali sprowadzeni do Sulęczyna przez gdynianina. Jeden z warszawiaków odsiadywał już wyrok za produkcję narkotyków. Obaj są z zamiłowania chemikami. Linia produkcyjna znajdowała się w ziemiance. Na szczęście działania policjantów zapobiegły uruchomieniu produkcji.

Właścicielowi działki postawiono zarzut z art. 54 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii - Kto wyrabia, posiada, przechowuje, zbywa lub nabywa przyrządy, jeżeli z okoliczności wynika, że służą one lub są przeznaczone do niedozwolonego wytwarzania, przetwarzania lub przerobu środków odurzających lub substancji psychotropowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Warszawiaków i właściciela działki zwolniono.

Ponad 700 000 porcji narkotyków skonfiskowała przestępcom pomorska policja.
Raport o przestępczości narkotykowej za 2005r.

Pomorska policja w dalszym ciągu prowadzi wojnę z producentami i dilerami śmiercionośnych substancji, którzy swoje ogromne zyski czerpią z uzależniania coraz młodszych osób. Praktycznie we wszystkich komendach miejskich i powiatowych naszego województwa funkcjonują sekcje i referaty zajmujące się tylko przestępczością narkotykową. Prawie codziennie policjanci zatrzymują dilerów narkotykowych lub osoby posiadające narkotyki. Każde zabezpieczenie, choćby najmniejszej liczby narkotyków to sukces, bo nie trafią one na rynek. Każde zatrzymanie choćby najdrobniejszego dilera to osłabienie perfidnego środowiska, dla którego nie liczy się życie i zdrowie ich" klientów".

W 2005r. stwierdzono 4648 przestępstw z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Wykrywalność jest bardzo wysoka i wynosi 97% (identycznie jak w roku ubiegłym). Dwie komendy (w Kościerzynie i Nowym Dworze Gd. odnotowały 100-procentową wykrywalność!). Policjanci zatrzymali 1946 handlarzy, producentów lub posiadaczy narkotyków, w tym 224 nieletnich - ci popełnili 1148 czynów. W stosunku do 1711 osób skierowano do sądów wnioski o akt oskarżenia.

Policjanci pomorscy w 2005r. zabezpieczyli ponad 700.000 działek narkotyków! w tym m.in.:

- 1283,5 cm3 polskiej heroiny,
- 110 roślin konopi indyjskich,
- 132.600 działek marihuany,
- 188.054 działek amfetaminy,
- prawie 25.000 działek haszyszu,
- 43.340 działek kokainy,
- 18.536 tabletek ekstazy,
- 2527,5 działek heroiny,
- 10 listków LSD,
- ponad 70g grzybków halucynogennych.

Wybrane realizacje narkotykowe 2005r.:

• W styczniu policjanci z CBŚ zatrzymali w Słupsku 27-letniego Janusza W., który w plecaku przywiózł do Słupska 2,1 kilograma czystej amfetaminy.
• W lutym policjanci z KMP w Gdyni, zatrzymali 41-letniego Krzysztofa Z. z Gdyni oraz 31-letniego Jacka E. z Rumi, którzy w miejscach zamieszkania ukryli 10 kg marihuany, 1 kg amfetaminy oraz 14,5 tys. tabletek ekstazy.
• W marcu policjanci z wydziału kryminalnego i doch.-śledczego KWP, współpracując z policją rosyjską zatrzymali członków grupy, która handlowała narkotykami. Pierwsze zatrzymania nastąpiły na początku roku w Rosji. Tam do aresztu w Kaliningradzie trafili miejscowi handlarze, którzy amfetaminę kupowali w Polsce. Następnie policjanci z KWP zatrzymali mieszkańca Wejherowa, 33-letniego Pawła B., który u swojej znajomej ukrył ponad 3 kg amfetaminy. Ponadto policjanci zabezpieczyli prawie 80 porcji kokainy i 200 tabletek ekstazy. Według ustaleń policjantów zajmujących się rozpracowaniem handlarzy, narkotyki z Wejherowa były rozprowadzane w powiecie wejherowskim oraz były szmuglowane do Rosji.
• W marcu policjanci z sekcji kryminalnej KMP w Gdyni zatrzymali czterech mężczyzn podejrzanych o obrót znacznymi ilościami narkotyków. Zatrzymani to: 22-letni Tomasz L. z Pucka, 29-letni Rafał L. z Pucka, Krzysztof Ż., lat 30 z Gdyni oraz 24-letni Janusz K. z Gdyni. Pierwsza trójka została zatrzymana tuż po transakcji kupna-sprzedaży narkotyków. Przy dwóch zatrzymanych policjanci zabezpieczyli 750 porcji marihuany, 12 szklanych ampułek z anabolikami i ponad 3600 zł, które były zapłatą za narkotyki (pełna informacja z 17.03 i 24.03),
• W kwietniu policjanci z KWP zatrzymali 29-letniego Sebastiana B. z Lęborka, który w samochodzie przewoził 1 kg amfetaminy. (Pełna informacja w serwisie z 15.04).
• W kwietniu policjanci z KPP w Człuchowie zatrzymali 12 osób, głównie mieszkańców Człuchowa w wieku od 20 do 23 lat, którzy handlowali narkotykami lub je posiadali.
• W maju policjanci z KWP zatrzymali przebywającego w Lęborku 32-letniego Wojciecha N., znanego w świecie przestępczym dilera narkotykowego dowodzącego zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się handlowaniem narkotykami. Mężczyzna od 2001 roku wprowadził do obrotu na terenie pow. lęborskiego znaczną ilość środków odurzających i substancji psychotropowych, m.in. 2 kg marihuany, 500g heroiny, 800 g amfetaminy, 500 sztuk ekstazy. (Pełna informacja w serwisie z 11.05).
• W czerwcu policjanci z CBŚ pod Słupskiem zatrzymali dwoje mieszkańców Szczecina, którzy przewozili prawie 50 kg haszyszu, (Pełna informacja 2.06).
• W czerwcu policjanci z KPP w Starogardzie Gd. przy współpracy z funkcjonariuszami gdańskiego CBŚ zatrzymali dwóch mieszkańców Starogardu Gd., którzy posiadali narkotyki. U 33-letniego Jacka G. i 27-letniego Adama N. zabezpieczono: 360 tabletek ekstazy, 160g amfetaminy (ok. 2000 porcji), 80g haszyszu (ok. 1500 porcji), a ponadto 123 tabletki viagry.
• Również w czerwcu policjanci z KMP w Słupsku zatrzymali czterech mieszkańców powiatu podejrzanych o handlowanie narkotykami. Z ustaleń policjantów wynika, że 27-letni Tomasz S., 34-letni Jacek T., 23-letni Daniel P. i 27-letni Marcin S. od 1998 roku rozprowadzali narkotyki na terenie powiatu w dyskotekach, szkołach, na ulicach.
• We wrześniu policjanci z KMP w Słupsku zatrzymali trzech mieszkańców Słupska, którzy działali w grupie zorganizowanej trudniącej się handlem narkotykami. Policjanci zabezpieczyli 6,5 kg czystej amfetaminy, z której dilerzy mogliby sporządzić prawie 100.000 porcji narkotyków. Z ich sprzedaży uzyskaliby dochód ok. 250.000 zł. (Pełna informacja w naszym serwisie z 21.09).
• W październiku policjanci z CBŚ i funkcjonariusze Izby Celnej oraz Straży Granicznej na statku bandery liberyjskiej, w kanałach wentylacyjnych obok ładowni odnaleźli 4 paczki. Każda ważyła ponad 1 kg w sumie było to ok. 5 kg kokainy.

Powrót na górę strony