Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani za oszustwa na pół miliarda

Data publikacji 26.04.2007

Policjanci z warszawskiego CBŚ zatrzymali trzech współwłaścicieli dużej firmy finansowej. Firma, którą prowadzili mężczyźni inwestowała pieniądze klientów na giełdzie. Gdy inwestycje przestały przynosić zyski właściciele firmy zdefraudowali pieniądze. Oszukano w ten sposób ponad sto osób, na kwotę przekraczającą pół miliarda złotych.

Jak wynika z ustaleń policjantów, firma prowadzona przez 55-letniego Macieja S., 54-letniego Andrzeja K. i 30-letniego Emila D. wyszukiwała swych klientów w tzw. środowisku VIP-owskim. VIP-om oferowano w krótkim czasie duże zyski z zainwestowanych pieniędzy. Ci z kolei ściągali do firmy kolejnych klientów. 

Jak się jednak okazało osoby ze środowiska VIP-owskiego były swego rodzaju przynętą: w firmie prowadzono podwójną księgowość, na podstawie której klienci otrzymywali fałszywe dane dotyczące zysków firmy. Prawdziwe dane wpisywano za to do dokumentacji księgowej, której nie pokazywano klientom. W ten sposób wyprowadzano ich pieniądze i oszukano ponad 100 osób. Kwota, którą stracili przekracza pół miliarda złotych. 

Podczas przeszukania w domach zatrzymanych policjanci zabezpieczyli mienie ruchome i nieruchome o wartości ok. 6 milionów złotych. Ponadto ustalono, że w ostatnim czasie właściciele firmy wyprowadzili z niej blisko 40 mln zł, które ulokowali na zagranicznych kontach. Teraz zatrzymanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

          

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony