Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dobijanie gangu oszustów

Data publikacji 26.04.2007

Policjanci z lubelskiego CBŚ zatrzymali wczoraj Egipcjanina, któremu zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej wyłudzającej kredyty na zakup samochodów na podstawie sfałszowanych dokumentów. To dziewiąta osoba zatrzymana w tej sprawie. Straty powstałe w wyniku działalności przestępców szacowane są na kwotę nie mniejszą niż 350 tys. zł.

Od ubiegłego roku funkcjonariusze rozpracowują grupę zajmującą się wyłudzaniem kredytów bankowych. Sprawcy wykorzystując luki w bankowym systemie kredytowym i składając fałszywe oświadczenia o zatrudnieniu i dochodach wyłudzali kredyty i samochody. Grupa specjalizowała się także w wyłudzaniu odszkodowań z tytułu fikcyjnych kolizji. W niektórych przypadkach wyłudzone odszkodowania służyły im do spłaty zaciąganych kredytów.

Prowadzone przez funkcjonariuszy śledztwo ma charakter wielowątkowy. To sprawa o zasięgu ogólnokrajowym, w którą zamieszani są nie tylko Polacy ale także obcokrajowcy.

Pierwszy ze sprawców obywatel Brazylii Rodrigo B. został zatrzymany w październiku ubiegłego roku. Wpadł podczas zawierania kolejnej umowy kredytowej na zakup samochodu. 28-letniemu Brazylijczykowi przedstawiono w sumie 9 zarzutów w tym m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Przedwczoraj zatrzymano kolejną osobę, 31-letniego obywatela Egiptu Bassema Mohameda A.E. 31-latek wpadł pod Lublinem, w domu swojej konkubiny. Dzisiaj zostanie doprowadzony do prokuratury, a następnie do sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztu. Przedstawiono mu 7 zarzutów, które dotyczą m.in. udziału w grupie przestępczej, wyłudzenia kredytów oraz poświadczenia nieprawdy. 

W ramach prowadzonego śledztwa zatrzymano 9 osób w tym 3 kobiety. Podejrzani, oprócz obcokrajowców, to mieszkańcy województwa lubelskiego, łódzkiego i świętokrzyskiego w wieku od 25- 49 lat. Wstępnie straty powstałe w wyniku ich przestępczej działalności szacowane są na kwotę nie mniejszą niż 350 tys. zł. 

Ta sprawa ma w dalszym ciągu charakter rozwojowy. Policjanci pracujący nad sprawą ustalają kolejne osoby zamieszane w ten nielegalny proceder, weryfikują inne wątki dotyczące ich przestępczej działalności oraz skalę wyłudzeń kredytów i odszkodowań.

Powrót na górę strony