Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rusza policyjna akcja „MŁODY KIBIC”

Data publikacji 24.05.2011

Akcja legnickich policjantów - „MŁODY KIBIC”, to działania ukierunkowane na poprawę świadomości prawnej młodzieży uczestniczącej w imprezach sportowych, zmianę mentalności młodego pokolenia oraz kształtowanie wzorców sportowego dopingu, które w efekcie powinny przyczyniać się do ograniczania zachowań chuligańskich, nie mających nic wspólnego ze sportem. W akcję włączyli się również zawodnicy legnickiego klubu piłkarskiego Miedź Legnica.

Współzawodnictwo sportowe, to nie tylko rywalizacja zawodników w dążeniu do osiągnięcia jak najlepszego wyniku, ale jak się okazuje również, szczególnie w przypadku sportów zespołowych, konkurowanie zwolenników poszczególnych drużyn. Rywalizacja ta, z jednej strony to „zdrowy” doping, który bezsprzecznie wpływa pozytywnie na osiągane przez zawodników sukcesy sportowe, jednakże z drugiej strony może ona przeradzać się w negatywne, agresywne zachowania zwolenników np. dwóch rywalizujących drużyn oraz używanie siły. Sytuacje takie mogą skutkować aktami wandalizmu i innymi przestępstwami, popełnianymi przez chuliganów, w obliczu których konieczna staje się interwencja Policji.

Z tego względu istotne jest poszukiwanie rozwiązań, które mogą wpłynąć na zapobieganie, a przynajmniej ograniczanie rozmiaru tego zjawiska, ze szczególnym uwzględnieniem działań profilaktycznych adresowanych do dzieci i młodzieży. Tego typu działania są o tyle ważne, że wśród agresywnych pseudokibiców znajdują się nie tylko dorośli, ale niestety często również osoby małoletnie, które przyswajając sobie agresywne zachowania podczas imprez sportowych, w konsekwencji je naśladują. Poprzez akcję prewencyjną „Młody Kibic” funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Legnicy chcą edukować młodzież szkolną w zakresie zasad właściwego kibicowania i „zdrowej” rywalizacji oraz podnosić świadomość prawną i przestrzegać przed zagrożeniami wynikającymi z bezprawnych, chuligańskich zachowań.

W serii zaplanowanych już i organizowanych przez policjantów spotkań z uczniami starszych klas szkół podstawowych oraz gimnazjalistami – kibicami bądź przyszłymi kibicami, uczestniczyć będzie także czołowy zawodnik – kapitan drużyny legnickiego klubu piłkarskiego. Przedstawi on m.in. jaki wpływ na grę drużyny ma atmosfera na trybunach i jak zawodnicy odbierają stadionowych chuliganów i wszczynane przez nich burdy.

24 maja 2011 r. odbyło się w jednym z legnickich gimnazjów, pierwsze z zaplanowanych spotkań, w którym uczestniczyło około 150 uczniów. Działania będą realizowane do końca tego roku szkolnego i kontynuowane od września 2011 r.

(KWP we Wrocławiu / ms)
 

Powrót na górę strony