Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zatrzymani kolejni pseudokibice do napadu na autostradzie

Data publikacji 24.05.2011

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego i KWP w Poznaniu zatrzymali 9 pseudokibiców podejrzanych o udział w napaści na dwa autokary przewożące kibiców piłkarskich z Gorzowa Wlkp. Do tego zdarzenia doszło latem 2008 roku na autostradzie A2 koło Słupcy. Dotychczas w tej sprawie zarzuty usłyszało 17 osób. Ich sprawa trafiła już do sądu.

Dziewięciu pseudokibiców zatrzymali dzisiaj policjanci z Centralnego Biura Śledczego. Zatrzymania nastąpiły w Poznaniu, Jarocinie i Gostyniu. Mężczyźni aktualnie są przesłuchiwani w prowadzącej śledztwo Prokuraturze Okręgowej w Koninie.

Wszyscy są zamieszani w napaść na dwa autobusy wiozące kibiców piłkarskich z Gorzowa Wlkp. Do tego zdarzenia doszło 30 sierpnia 2008 roku na autostradzie A2 w okolicy miejscowości Wierzbowice koło Słupcy. Poznaniacy zajechali drogę autokarom i zmusili kierowców do zatrzymania. Autostrada została całkowicie zablokowana. Kilkudziesięcioosobowa grupa napastników - okrzykami i kopaniem w ściany autobusów - próbowała sprowokować pasażerów do wyjścia na drogę. Na szczęście gorzowscy kibice pozostali w pojazdach i nie dali się wciągnąć w bijatykę. Po tym, jak przez kilkunaście minut napastnicy demolowali autobusy, kierowcom udało się staranować blokujące drogę pojazdy i odjechać w kierunku Łodzi.

Te wydarzenia obserwowali kierowcy innych samochodów, którzy zostali zmuszeni do zatrzymania się.

Policjanci w trakcie prowadzonego śledztwa zidentyfikowali część napastników. Siedemnastu z nich zostało zatrzymanych przez kryminalnych z KWP Poznań w listopadzie 2008 roku. Ich sprawa sądowa już się toczy.

Zdaniem policjantów, zatrzymani mężczyźni byli aktywnymi członkami tak zwanej bojówki kibiców z Poznania. Niektórzy z nich byli także wcześniej zatrzymywani w sprawie rozbitej przez CBŚ zorganizowanej grupy przestępczej poznańskich pseudokibiców.

Na podstawie materiałów zebranych przez CBŚ i prokuraturę, sformułowano zarzuty sprowadzenia zagrożenia katastrofy w ruchu lądowym oraz zarzut udziału w zbiegowisku.

Za tego rodzaju przestępstwa zatrzymanym grozi kara nawet 8 lat więzienia.

(KWP w Poznaniu/js)

Film Zatrzymani kolejni pseudokibice do napadu na autostradzie

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Zatrzymani kolejni pseudokibice do napadu na autostradzie (format flv - rozmiar 8.9 MB)

Powrót na górę strony