Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Rzeszów: Kierowniczka USC zatrzymana za fikcyjne śluby

Skorumpowaną kierowniczkę Urzędu Stanu Cywilnego zatrzymali funkcjonariusze Wydziału dw. z Korupcją KWP w Rzeszowie.

Powodem było przyjmowanie przez nią korzyści majątkowych w zamian za udzielanie fikcyjnych małżeństw. Kierowniczka Urzędu udzieliła, co najmniej 14 ślubów obcokrajowcom, którzy obdarzyli fałszywym uczuciem obywateli Polski.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem korupcji dotarli do fikcyjnych małżeństw z pomocą kieleckiego Wydziału Komendy Głównej Straży Granicznej, która rozwiązywała sprawy legalności pobytu wnaszym kraju obywateli Wietnamu. Okazało się, że wielu obcokrajowców może przebywać legalnie w Polsce, ponieważ zawarli oni związki małżeńskie z naszymi obywatelami. Wielu Wietnamczyków pobrało się na Podkarpaciu.

Ostateczne rozwiązanie tej sprawy znaleźli funkcjonariusze z Wydziału dw. z Korupcją KWP. Ustalili, że jeden z Urzędów Stanu Cywilnego cieszył się szczególną estymą wśród Wietnamczyków. Powodem była kierowniczka, która bez przeszkód, z naruszeniem Kodeksu Rodzinnego iOpiekuńczego sporządzała akty zawarcia małżeństwa. Dokument kosztował najczęściej 300 zł.

Fikcyjne śluby zawarło, co najmniej 14 par. Sakramentalne słowa wypowiedziało pokątnie 8 Polek i 6 Polaków, którzy pobrali się z obywatelami Wietnamu.
Uroczystości nie miały doniosłego charakteru, najczęściej odbywały się pokątnie w samochodzie, bądź w urzędzie, bez świadkówprzy obecności jednej ze stron.

59-letniej kierowniczce Urzędu postawiono zarzuty okorupcję, za co grozi nawet do 10 lat pozbawienia wolności.Prokuratura zastosowała wobec podejrzanej zakaz opuszczania kraju i 15 tys. zł poręczenia majątkowego.
Powrót na górę strony