Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Pseudokibice z Chełmży zidentyfikowani

Data publikacji 27.05.2011

Trwa identyfikacja stadionowych chuliganów biorących udział w rozróbie po finałowym meczu Pucharu Polski w Bydgoszczy. Na podstawie m.in. nagrań operacyjnych i monitoringu wideo ze stadionu ustalani są pseudokibice. Policjanci z Chełmży zidentyfikowali kolejnych 7 osób. W tej sprawie prowadzone jest wielowątkowe śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową Bydgoszcz-Północ.

Nad ustaleniem, kto brał udział w zamieszkach po finale Pucharu Polski, pracują specjalne zespoły policjantów między innymi z Warszawy, Poznania, Bydgoszczy. Funkcjonariusze dysponują materiałami wideo nagranymi przez policjantów, zapisem z monitoringu na stadionie i relacji telewizyjnych, ale także filmami i zdjęciami zamieszczonymi w Internecie. Wszystko to jest bardzo dokładnie analizowane, aby stadionowi chuligani, którzy zakłócili porządek ponieśli odpowiedzialność.

Praca policjantów z Chełmży oraz ich rozpoznanie środowiska kibiców umożliwiła zidentyfikowanie 7 mieszkańców tego miasta. Jak wynika z analizy zdjęć, mężczyźni ci byli obecni  na meczu w Bydgoszczy. Materiał dowodowy, zabezpieczony przez funkcjonariuszy, umożliwił prokuratorowi wydanie postanowienia o przedstawieniu zarzutów sześciu chełmżaninom. Ich mieszkania na polecenie prokuratora zostały przeszukane. Tam policjanci znaleźli odzież z barwami drużyny Legii. Po przesłuchaniu podejrzanych przez prokuratora będzie wiadomo, czy zastosowane zostaną wobec tych mężczyzn np. dozory czy stadionowe zakazy.

Po meczu rozpoczęło się wielowątkowe postępowanie dotyczące osób, które na bydgoskim stadionie złamały prawo: zakrywały twarz, wbiegły na murawę, odpalały materiały pirotechniczne lub wniosły na stadion alkohol oraz działań i staranności w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa przez organizatora. Do dziś (27.05) zarzuty w tej sprawie usłyszało 48 osób. 47 z nich objęto policyjnym dozorem i surowymi zakazami stadionowymi. Jedna osoba jest aresztowana.

Na podstawie zgody prokuratora Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu i Komenda Stołeczna Policji na swoich stronach internetowych opublikował zdjęcia osób, które podczas meczu na stadionie w Bydgoszczy naruszyły prawo. Po tym niektóre z nich same zgłosiły się do bydgoskiej prokuratury. Praca nad identyfikacją kolejnych pseudokibiców ciągle trwa.

(KWP w Bydgoszczy / mg)

Powrót na górę strony