Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie zabezpieczenia wizyty prezydentów państw Europy i USA

Data publikacji 29.05.2011

Wizytę prezydentów państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz prezydenta Stanów Zjednoczonych zabezpieczali policjanci z Warszawy, wspomagani przez funkcjonariuszy z Katowic, Kielc, Bydgoszczy, Olsztyna i Poznania. Policjanci uczestniczyli nie tylko w organizacji tras przejazdów i ich zabezpieczeniu, realizowali także pilotaże kolumn VIP-ów, ochraniali miejsca pobytu gości, a także podobnie jak każdego dnia dbali o bezpieczeństwo mieszkańców stolicy.

Przygotowania do wizyty głów państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz prezydenta Stanów Zjednoczonych prowadzone były z dużym wyprzedzeniem. Zakres obowiązków spoczywających na policjantach był bardzo szeroki, a ranga wydarzenia stanowiła dodatkową mobilizację. Funkcjonariuszy z Warszawy wspierali w realizacji tych zadań policjanci z kilku garnizonów z terenu kraju.

W asyście kolumn VIP-ów brali udział policjanci ruchu drogowego, pod ich bezpośrednim nadzorem pozostawały również wszystkie skrzyżowania znajdujące się na trasach przejazdów. Funkcjonariusze prewencji czuwali nad bezpieczeństwem wzdłuż ulic, którymi przemieszczały się kolumny samochodów oraz w okolicach miejsc, w których przebywali goście, między innymi Pałacu Prezydenckiego, Katedry Wojska Polskiego, pomnika Bohaterów Getta oraz Grobu Nieznanego Żołnierza. Z powietrza sytuację monitorował śmigłowiec policyjny. Służbę pełnili również kryminalni, którzy po cywilnemu patrolowali miasto.

W komendzie stołecznej powołano specjalny sztab, koordynujący całość policyjnych działań. To tutaj spływały informacje od dowódców poszczególnych oddziałów, tutaj również na bieżąco analizowano wszystkie informacje i podejmowano decyzje. Zapewniony został stały, bezpośredni kontakt oraz współpraca z Biurem Ochrony Rządu i innymi służbami odpowiedzialnymi za porządek i bezpieczeństwo na terenie miasta.

Przy sztabie funkcjonowała infolinia uruchomiana w celu ułatwienia mieszkańcom stolicy dostępu do informacji o bieżących utrudnieniach w ruchu drogowym na terenie Warszawy. Od godzin popołudniowych w czwartek do godziny 16 w sobotę obsługujący infolinię i pozostałe policyjne numery funkcjonariusze oraz służby dyżurne odebrali około 3 tysięcy połączeń.

W trakcie prowadzonych działań nie odnotowano żadnych poważnych incydentów związanych z zabezpieczeniem Szczytu.

(KSP/js)
 

Powrót na górę strony