Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Grupa przestępcza w potrzasku

Data publikacji 02.06.2011

Zatrzymanie 39 osób, którym przedstawiono 134 zarzuty, to efekt dwuletniej pracy policjantów Komendy Miejskiej oraz Prokuratury Rejonowej w Gorzowie Wlkp. Członkowie rozbitej grupy przestępczej czerpali korzyści z nierządu i zmuszali do prostytucji oraz trudnili się rozprowadzaniem narkotyków na szeroką skalę. Czarnorynkową wartość rozprowadzonych środków odurzających szacuje się na około 1,5 mln zł. Potwierdzono również, że podejrzani próbując zacierać ślady usiłowali zmusić świadków do milczenia, nie cofając się nawet przed zleceniem zabójstwa.

Wyjaśnieniem okoliczności przestępczego procederu pod koniec 2009 r. zajęli się policjanci z gorzowskiej Komendy Miejskiej Policji, a pracą ich kierowała Prokuratura Rejonowa w Gorzowie Wlkp.

Początek sprawy wiąże się z uzyskaniem informacji wskazującej na zorganizowany handel amfetaminą. Ponad rok temu zatrzymano trzy pierwsze osoby związane z tym procederem. Policjanci ustalili, że narkotyki trafiały do Gorzowa, a następnie środki te rozprowadzano w kilku nieformalnych agencjach towarzyskich. Amfetamina trafiała do klientów oraz znajdujących się tam kobiet. W oparciu o taką wiedzę, Prokurator podjął decyzję o przeszukaniu agencji. Realizując prokuratorski nakaz zatrzymano następne dwie osoby i zabezpieczono duże ilości narkotyków. Trzech pierwszych zatrzymanych usłyszało zarzut wprowadzania do obrotu znacznych ilości amfetaminy, dwaj kolejni zarzuty nakłaniania i ułatwiania prostytucji oraz udzielania narkotyków. Cała piątka została aresztowana.

Następne czynności w tej sprawie wykonywała już specjalna grupa policjantów. Doskonali fachowcy z gorzowskiej dochodzeniówki, współpracując ze służbami kryminalnymi, krok po kroku wyjaśniali kolejne szczegóły dotyczące przestępczej działalności. W ciągu kilku miesięcy ustalono i zatrzymano kolejne 33 osoby - mężczyzn i kobiety, które brały udział w przestępczym procederze. W wyniku policyjnych działań rozbito praktycznie całą grupę przestępczą, pozbawiając ją dochodów i likwidując szlak przewozowy narkotyków, które trafiały na lokalny rynek ze Szczecina. Potwierdzona przez Policję wartość rozprowadzonych narkotyków sięgnęła 1,5 mln zł. Potwierdzono również, że podejrzani próbując zacierać ślady usiłowali zmusić świadków do milczenia, nie cofając się nawet przed zleceniem zabójstwa.

Finał śledztwa to ustalenie i zatrzymanie w sumie 39 osób, którym Prokuratura przedstawiła zarzuty o największym ciężarze gatunkowym. Dotyczą one wspólnego działania w grupie przestępczej, zajmującej się na szeroką skalę rozprowadzaniem narkotyków oraz czerpaniem korzyści i zmuszaniem do prostytucji. Decyzja sądu 12 podejrzanych trafiło do aresztu.

(KWP w Gorzowie / mw)
 

Powrót na górę strony