Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zabezpieczenie przejazdu agresywnych kibiców - ćwiczenia przed Euro 2012

Data publikacji 09.06.2011

Rozgrywki piłki nożnej Euro 2012. Na mecz reprezentacji Polski wyjeżdża około 250 – osobowa grupa polskich kibiców. Policjanci mający zabezpieczać ich przejazd pozyskują informacje o tym, że w grupie mogą znaleźć się pseudokibice objęci zakazami stadionowymi oraz członkowie bojówek mający przy sobie niebezpieczne narzędzia. Może dojść do starcia zwaśnionych grup albo zniszczenia mienia.

Co może się wydarzyć podczas takiego przejazdu? Z jakimi zagrożeniami mogą zetknąć się policjanci zabezpieczający trasę przejazdu? Jak opanować tłum i zniwelować niebezpieczeństwo? W jaki sposób koordynować działania, aby nie ucierpiały osoby postronne?

Takie założenia przyjęto na potrzeby policyjnych ćwiczeń, które odbyły się na stacji kolejowej Kraków Mydlniki, w ramach przygotowań do Euro 2012. Choć to ćwiczenia, uczestniczący w nich funkcjonariusze działali tak, jakby mieli do czynienia z prawdziwą sytuacją – brali pod uwagę różne warianty zdarzeń i przewidywali różne skutki zachowań agresywnych pseudokibiców, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo innych pasażerów, którzy znaleźli się w pociągu.

W ćwiczeniach uczestniczyło prawie 200 funkcjonariuszy – głównie z Oddziału Prewencji Policji oraz Nieetatowych Pododdziałów Prewencji Policji wyposażonych w specjalistyczny sprzęt niezbędny do działań podejmowanych w sytuacji zakłócenia porządku publicznego. Ich działania wspierane były przez funkcjonariuszy ze Sztabu Policji Komendy Wojewódzkiej i Komendy Miejskiej Policji w Krakowie oraz Sekcji Lotnictwa KWP w Krakowie. Do ćwiczeń włączyli się także przedstawiciele Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK S.A. w Krakowie, PKP Intercity S.A.Zakładu Południowego w Krakowie, Małopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Krakowie oraz Straż Ochrony Kolei.

Obserwatorami ćwiczeń byli uczniowie „klasy policyjnej” Zespołu Szkół w Tymbarku.

(KWP w Krakowie / mw)
 

Powrót na górę strony