Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Udaremniony przemyt ponad 42 tys. porcji narkotyków

Data publikacji 11.06.2011

Ponad 10 kg marihuany o szacunkowej, czarnorynkowej wartości ponad 300 tys. złotych przewoził w swoim samochodzie 27-letni mieszkaniec powiatu opolskiego. W ręce funkcjonariuszy CBŚ i kryminalnych z KPP w Puławach wpadł także kurier, który przewiózł nielegalny towar na teren Polski. Obaj mężczyźni by nie wzbudzać podejrzeń podróżowali z 4-letnim dzieckiem. Gdyby narkotyki trafiły na rynek, z takiej ilości można by było przygotować ponad 42 tys. gotowych porcji. Zatrzymanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Zabezpieczenie takiej ilości narkotyków to zasługa funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego i kryminalnych z Komendy Powiatowej Policji w Puławach. Działania były nadzorowane przez Prokuraturę Rejonową w Puławach.

Policjanci uzyskali informację o dużej ilości narkotyków, która miała zostać przetransportowana z jednego z krajów Unii Europejskiej na terytorium Polski. Wykorzystując tę informację, na ul. Waryńskiego w Puławach funkcjonariusze zatrzymali do kontroli vw passata. Pojazdem podróżowali dwaj mężczyźni – mieszkańcy pow. opolskiego i 4-letnia córka jednego z nich. Jak się okazało, bagażnik samochodu wypełniony był workami ze sprasowaną marihuaną. Zatrzymani mężczyźni trafili do policyjnego aresztu w Puławach, natomiast dziecko zostało przekazane matce.

Z ustaleń policjantów wynika, że 27-latek, który był już wcześniej notowany za przemyt narkotyków, zlecił 22-latkowi, przewiezienie nielegalnego towaru z kraju Europy zachodniej do Polski. Już na terenie naszego kraju spotkali się i pojechali w dalszą drogę razem z dzieckiem, które jak powiedzieli, miało odwracać uwagę funkcjonariuszy od podejrzeń.

Po zważeniu trzech worków z narkotykami, okazało się że mężczyźni przewozili 10,5 kilograma suszu marihuany. Jego wartość została oszacowana na kwotę ponad 300 tys. złotych. Gdyby narkotyki trafiły na rynek, z takiej ilości można by było przygotować ponad 42 tys. gotowych porcji. Policjanci zabezpieczyli nielegalny towar oraz samochód w którym był przewożony. Funkcjonariusze na poczet przyszłych kar zabezpieczyli także pieniądze w kwocie ponad 21 tys. Euro.

27-letni Robert B. oraz 22-letni Karol K. trafili przed oblicze prokuratora. Dziś z wnioskiem o tymczasowy areszt zostaną doprowadzeni do sądu.  Zgodnie z art. 55 ust. 3 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii za nielegalny obrót międzynarodowy i wewnątrzwspólnotowy narkotyków w znacznych ilościach grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

Jak mówią policjanci pracujący nad sprawą, ma ona charakter rozwojowy.

(KWP w Lublinie / mw)

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 1.56 MB)

Powrót na górę strony