Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Narazili spółkę na straty sięgające 18,5 mln zł

Data publikacji 15.06.2011

18,5 mln zł to szacowana przez biegłych kwota strat, na jaką została narażona w wyniku sprzeniewierzenia spółka odzieżowa. Ustalenia te, to wynik śledztwa policjantów z CBŚ prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Łącznie 18 zarzutów w tej sprawie usłyszało pięć osób pełniących w spółce m.in. funkcje zarządcze. Dwóm podejrzanym śledczy udowodnili kierowanie grupą przestępczą mającą na celu popełnianie przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu, mieniu i przestępstw skarbowych na szkodę spółki oraz Skarbu Państwa, kolejnym dwóm - udział w tej grupie.

Śledztwo prowadzone przez policjantów z Wydziału do Walki z Przestępczością Ekonomiczną CBŚ KGP pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu dotyczy okresu od 2003 do 2006 roku. Jak ustalili śledczy na podstawie zebranych ponad 30 tomów akt i kilkuset stron opinii powołanych do tej sprawy biegłych, nie istniejąca już obecnie spółka produkująca odzież w okresie objętym śledztwem, została narażona na straty wielkiej wartości.

Zarzuty w tej sprawie usłyszało łącznie pięć osób, które w tym okresie sprawowały m. in. funkcje zarządcze. Dotyczą one celowego koordynowania działań gospodarczych zmierzających do sprzecznego z interesami spółki transferu jej majątku do innych podmiotów oraz uszczuplania należności publicznoprawnych. Kolejne zarzuty obejmują niedopełnienie obowiązku dbałości o interesy majątkowe oraz przekroczenie przysługujących uprawnień do reprezentacji spółki oraz kierowanie i udział w zorganizowanej grupie mającej na celu popełnianie przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu, mieniu i przestępstw skarbowych na szkodę spółki oraz Skarbu Państwa wyrządzając w jej mieniu szkodę wielkiej wartości w kwocie 18,5 mln złotych.

Zarzut m.in. kierowania grupą przestępczą usłyszał 36-letni Michał B., były prezes i członek zarządu spółki. Mężczyźnie zarzuca się także m.in. celowe zawieranie niekorzystnych umów na szkodę spółki, zaniechanie płatności podatku dochodowego od osób fizycznych oraz przywłaszczenie nieodprowadzonych kwot pieniężnych. Za kierowanie grupą odpowie także 55-letni Dariusz K. - dawny prezes rady nadzorczej, któremu zarzuca się także zaniechanie złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. Z kolei zarzuty udziału w grupie zostały przedstawione pełniącym funkcję kolejnych prezesów zarządu: 73-letniemu Stanisławowi G. oraz 57-letniemu Markowi J.

Piątemu z podejrzanych - 46-letniemu Andrzejowi K., który w 2006 roku pełnił funkcję prezesa spółki a następnie jej likwidatora, zarzuca się zaniechanie odprowadzenia podatku na rzecz Skarbu Państwa oraz złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości zarządzanej spółki.

Na przedstawienie zarzutów mężczyźni stawili się w Prokuraturze Okręgowej w Zamościu. Podejrzanym za popełnione przestępstwa grozi kara do10 lat pozbawienia wolności.

(KWP w Lublinie / mw)

Powrót na górę strony