Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Narodowy Eksperyment Bezpieczeństwa

Data publikacji 15.06.2011

Wypadek na drodze. W jednym z pojazdów znajdują się dwie przytomne osoby, są zakleszczone w samochodzie. Kierowca innego auta jest ciężko ranny. Wychodzi jednak o własnych siłach i kładzie się na jezdni, skarżąc się na ból w klatce piersiowej. W kolejnym pojeździe znajduje się ranna kobieta. Wydostaje się z wraku, ale jest w szoku i wpada w panikę… Taka sytuacja mogła się zdarzyć naprawdę. Tym razem jednak całe wydarzenie zostało zaplanowane jako jeden z happeningów Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa - akcji społecznej mającej na celu ograniczenie ilości ofiar śmiertelnych na polskich drogach.

Powyższy opis dotyczy symulacji, która 1 czerwca odbyła się w Poznaniu. Na drodze krajowej nr 5 zderzeniu uległo pięć pojazdów, w tym samochody wojskowe. Wiele osób było poszkodowanych. W akcji ratowniczej wzięła udział m.in. żandarmeria wojskowa, straż pożarna, pogotowie ratunkowe i policja.

Symulowana katastrofa drogowa miała także miejsce 8 czerwca w Puławach na moście im. Jana Pawła II. Doszło tam do zderzenia autocysterny przewożącej substancje chemiczne z autokarem z trzydziestoma pasażerami na pokładzie. Na skutek wypadku zablokowane zostały pasy jezdni. Uszkodzona także została konstrukcja mostu. Do akcji ratunkowej ruszyli drogowcy, policja, straż pożarna i pogotowie ratunkowe.

Wielki finał akcji odbędzie się w podczas „Weekendu bez Ofiar”, tj. w dniach 24-26 czerwca. W Parku Szczęśliwickim w Warszawie ulokowane zostanie m.in. stanowisko Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ratownicy medyczni uczyć będą najmłodszych zasad udzielania pierwszej pomocy. Zaprezentują także śmigłowiec, który na co dzień bierze udział w akcjach ratowniczych. Atrakcje przewidziano m.in. w Szczecinie, Warszawie, Poznaniu, Puławach, Krakowie, Łodzi, Katowicach oraz Wrocławiu. Pan działań dostępny na stronie www.weekendbezofiar.pl.

Zapraszamy wszystkich Polaków, by dołączyli do Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa i jeździli bezpiecznie. Akcję poprzeć można będzie za pośrednictwem strony internetowej www.WeekendBezOfiar.pl lub zostając fanem profilu w serwisie społecznościowym Facebook.

Organizatorem Narodowego Eksperymentu Bezpieczeństwa „Weekend bez Ofiar“ jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz Partnerzy przedsięwzięcia: Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwo Zdrowia, Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, Komenda Główna Policji, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Patronat honorowy objął Minister Infrastruktury. Akcję wspierają media ogólnopolskie i regionalne.

(BRD KGP /mg)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony