Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zlikwidowane kolejne plantacje konopi

Data publikacji 17.06.2011

Największa w tym roku plantacja konopi indyjskich w Małopolsce zlikwidowana - zabezpieczono około 800 krzewów tej rośliny. Dzięki realizacjom policjantów Centralnego Biura Śledczego na rynek nie trafią narkotyki warte ponad 4 miliony złotych.

Policjanci Centralnego Biura Śledczego w Nowym Sączu, współdziałając z funkcjonariuszami Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się produkcją i wprowadzaniem do obrotu hurtowych ilości środków odurzających. Podejrzewając, że na terenie Sądecczyzny mogą być produkowane narkotyki, policjanci analizowali skrupulatnie różne informacje pojawiające się w prowadzonym śledztwie, aż wreszcie wytypowali miejsce na obrzeżach Nowego Sącza, w którym prowadzona była plantacja konopi indyjskich. Wspólnie z funkcjonariuszami z Zespołów Realizacyjnych Straży Granicznej weszli na posesję, gdzie odnaleźli uprawę, strzeżoną przez członków grupy.

Zabezpieczonych zostało około 800 krzewów tej rośliny, w różnych fazach wzrostu (w sumie prawie 79 kg suszu) o czarnorynkowej wartości niemal 4 milionów złotych. Jak obliczono, z takiej ilości można by wyprodukować niemal 160 000 działek dealerskich narkotyku. Funkcjonariusze zatrzymali także (po krótkim pościgu) dwóch mężczyzn bezpośrednio związanych z prowadzeniem tej plantacji – obydwaj usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz uprawy i obrotu środkami narkotycznymi. Zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące.


Realizacja ta łączy się ze sprawą, w której pod koniec maja bieżącego roku funkcjonariusze zatrzymali osiem osób (w tym lidera grupy) i zlikwidowali bardzo profesjonalną i zautomatyzowaną wodną plantację konopi indyjskiej (około 100 krzewów w różnych fazach wzrostu) oraz kilka tysięcy nasion tej rośliny przygotowanych do wysiewu. Śledztwo w tej sprawie jest prowadzone pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Nowym Sączu.

Podczas kolejnej realizacji policjanci Centralnego Biura Śledczego, wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie oraz Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, zlikwidowali następną, profesjonalnie prowadzoną plantację konopi indyjskiej, usytuowaną w okolicach Chrzanowa. Ukryta w pomieszczeniach gospodarczych plantacja liczyła około 100 krzewów, gotowych do ścięcia i przetworzenia, o wartości czarnorynkowej około 220 tys. zł. Policjanci zatrzymali trzy osoby w wieku 23-35 lat. Przedstawione zostały im zarzuty uprawy i posiadania znacznych ilości środków odurzających. Zatrzymane osoby zostały już tymczasowo aresztowane na okres trzech miesięcy. Grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. W sprawie tej prowadzone jest śledztwo, nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Krakowie.

(KWP w Krakowie/js)
 

Powrót na górę strony