Bezpieczna Szkoła 2011 r.
Dzisiaj w sali konferencyjnej Izby Skarbowe odbył się finał Programu „Bezpieczna Szkoła” realizowanego przez Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie wspólnie z Fundacją „Razem Bezpieczniej”.
Program „Bezpieczna Szkoła” jest realizowany cyklicznie od siedmiu lat i ma na celu poprawę poziomu bezpieczeństwa w placówkach oświatowych oraz inspirowanie do nowatorskich działań profilaktycznych. To całoroczne działania profilaktyczne Policji i nauczycieli, konkurs na najbezpieczniejsze i najbardziej aktywne w sferze działań na rzecz bezpieczeństwa placówki oświatowe oraz wymiana wiedzy i doświadczeń podczas nauki na „Policyjnym Studium Bezpieczeństwa”.
Elementem programu, na który czekali wszyscy uczestnicy, był wybór placówek oświatowych z najciekawszymi pomysłami na bezpieczeństwo. Każda z placówek miała za zadanie opracować i zrealizować w czasie trwania roku szkolnego inicjatywę profilaktyczną podnoszącą bezpieczeństwo na jej terenie. Nadesłano wiele pomysłów promujących bezpieczeństwo w szkole. Spośród 76 zgłoszonych organizatorzy wybrali w tym roku 9 najciekawszych.
Wszyscy uczestnicy programu otrzymali dyplomy ukończenia Policyjnego Studium Bezpieczeństwa podpisane przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie nadinsp. Wojciecha Olbrysia oraz Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.
Ponadto szkoły:
- Gimnazjum w Marianowie,
- Zespół Szkół w Złocieńcu,
- Szkoła Podstawowa w Gudowie,
- Zespół Szkół w Kamiennym Moście,
które zostały uznane za najbezpieczniejsze w ocenie realizowanych działań profilaktycznych, otrzymały honorowe Certyfikaty „Bezpiecznej Szkoły” oraz nagrody rzeczowe, które zostały wręczone przez szafa zachodniopomorskiej policji, Kuratora Oświaty i przedstawiciela Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Wśród wszystkich uczestników na wyróżnienie zasłużyły również szkoły:
- Gimnazjum nr 26 w Szczecinie,
- Zespół Szkół w Mirosławcu,
- SP nr 5 w Szczecinie,
- SP nr 56 w Szczecinie,
- Gimnazjum nr 9 w Koszalinie.
Wyłonieni laureaci konkursu wyróżnili się pomysłami, takimi jak:
- włączenie samorządu uczniowskiego w działania na rzecz bezpieczeństwa całej społeczności szkolnej,
- zwrócenie uwagi na wiele różnych aspektów bezpieczeństwa poprzez pomysłowe spektakle oraz kabarety,
- wprowadzenie poprzez uczniowskie dyżury odpowiedzialności gimnazjalistów za bezpieczeństwo młodszych uczniów ze szkoły podstawowej,
- wyreżyserowanie przez ucznia filmu dotyczącego przemocy i agresji, który powinni obejrzeć wszyscy rodzice,
- kształtowaniem wśród uczniów tolerancji, akceptacji rówieśników oraz uczenia tego, aby nie oceniać innych po pozorach,
- spotkaniami, podczas których wykorzystywano specjalistyczny sprzęt, świetnych fachowców, a także lekcje na sali sądowej, gdzie mowa o ludzkich tragediach, bezmyślności i skutkach jazdy pod wpływem alkoholu,
- całoroczną nauką udzielania pomocy dopasowana formą i treścią do rozwoju emocjonalnego ucznia,
- działaniami na zasadzie bardzo aktywnego wolontariatu dla lokalnej społeczności.
Realizacja tegorocznej edycji Programu „Bezpieczna Szkoła” była możliwa dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
(KWP w Szczecinie / mg)