Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

13-latek z wybuchowym hobby

Data publikacji 30.06.2011

Policjanci z CBŚ ujawnili stronę internetową, na której można było znaleźć fachowe porady dotyczące wytwarzania materiałów wybuchowych i obejrzeć filmiki z detonacji. Okazało się, że amatorem pirotechnikiem jest 13-latek, który teraz za swoje niebezpieczne zachowanie odpowie przed sądem rodzinnym.

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zajęli się rozpracowywaniem osoby, która na stronach internetowych publikowała swoje "osiągnięcia" w produkcji i detonacji materiałów wybuchowych. Na początku były to filmy z palenia świec dymnych, później autor zaczął pokazywać eksplozje. Jeden z opublikowanych wybuchów miał miejsce na polu ornym w bliskim sąsiedztwie domów mieszkalnych. Jak ustalili śledczy, do tej detonacji użyto ładunku wybuchowego zainicjowanego elektrycznie, a młody pirotechnik przygotowywał się do wytworzenia wojskowego materiału wybuchowego. Dodatkowo założył własny portal. Na jego stronach, jako administrator, dzielił się z innymi osobami fachową wiedzą o wytwarzaniu materiałów wybuchowych i pirotechnicznych.

Po tych informacjach Prokuratura Rejonowa Bielsko-Biała Północ wszczęła śledztwo. Policjanci ustalili adres zamieszkania amatora eksplozji. Okazało się, że jest to 13-latek, który "bomby" wytwarzał w jednym z bielskich mieszkań przy wiedzy, zgodzie i nadzorze rodziców.

Policjanci CBŚ wraz z pirotechnikami oddziału antyterrorystycznego KWP w Katowicach zabezpieczyli wszystkie materiały, ładunki oraz urządzenia znajdujące się w posiadaniu nieletniego. Teraz chłopak będzie musiał swoje zamiłowanie do wybuchów wytłumaczyć przed sądem rodzinnym.

(KWP w Katowicach/js)
 

Powrót na górę strony