Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Kradli środki ochrony rośłin

Data publikacji 01.07.2011

Policjanci z Łodzi i Rawy Mazowieckiej rozbili grupę, która ma związek z okradaniem punktów sprzedaży środków ochrony roślin. Zatrzymano pięciu mężczyzn. Grupa działała najprawdopodobniej na terenie kilku województw od marca tego roku. Czterem mężczyznom za włamania grozi kara do 10 lat więzienia, paserowi do 5 lat pozbawienia wolności.

Kryminalni z Komendy Wojewódzkiej w Łodzi od pewnego czasu prowadzili działania związane z namierzeniem włamywaczy specjalizujących się w kradzieży środków ochrony roślin. W ciągu kilku ostatnich miesięcy takich zdarzeń na terenie łódzkiego i ościennych województw było kilkanaście. Szacuje się, że w wyniku tych zdarzeń mogło dojść do utraty pestycydów wartości blisko miliona złotych. Zwiększona aktywność włamywaczy miała niewątpliwie bezpośredni związek z okresem oprysków w sadach a co za tym idzie zwiększonym zapotrzebowaniem i łatwym rynkiem zbytu skradzionych środków.

Do ostatniego ze zdarzeń doszło w nocy z 21 na 22 czerwca 2011 we wsi pod Rawą Mazowiecką. Sprawcy po wybiciu otworu w ścianie sklepu z artykułami ogrodniczymi zabrali pestycydy wartości 255 000 złotych.

29 czerwca wczesnym rankiem kryminalni z Łodzi i Rawy zapukali do drzwi wytypowanych podejrzanych mieszkających na terenie województwa mazowieckiego.

Jako pierwszy wpadł 57-letni paser z powiatu grójeckiego. Podczas przeszukania należących do niego pomieszczeń zabezpieczono fanty z nocnego włamania. Szybko potwierdziło się, że środki te kupił od jednego z typowanych włamywaczy. Idąc za ciosem policjanci przeszukali cztery posesje na terenie powiatu grójeckiego, białobrzeskiego i warszawsko-zachodniego. Zatrzymanych zostało czterech mężczyzn w wieku od 34 do 39 lat. U dwóch najstarszych ujawniono w samochodzie i pomieszczeniach gospodarczych pochodzące z przestępstwa środki ochrony roślin. Zabezpieczono również gotówkę uzyskaną najprawdopodobniej ze sprzedaży łupów.

Cała czwórka była już wcześniej notowana m.in. za włamania, w tym także takie, gdzie kradziono ten specyficzny asortyment. Odsprzedawano później po zaniżonych cenach rolnikom. Wobec dwóch podejrzanych włamywaczy Prokuratura Rejonowa w Rawie Mazowieckiej zastosowała dozory policyjne natomiast w stosunku do pozostałych wystąpiła z wnioskami o tymczasowe areszty. Sąd dzisiaj podejmie decyzje.

Sprawa jest rozwojowa. Dogłębnej analizie procesowej zostaną poddane wszystkie podobne przypadki, z którymi może mieć związek zatrzymana grupa.

(KWP w Łodzi/js)
 

Powrót na górę strony