Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wprowadzali na rynek nielegalny tytoń

Data publikacji 01.07.2011

Kryminalni z komendy wojewódzkiej w Opolu, podczas wspólnych działań z funkcjonariuszami Służby Celnej i Straży Granicznej, zabezpieczyli prawie 700 kg tytoniu bez polskich znaków akcyzy. W tej sprawie zatrzymano czterech mężczyzn, którzy odpowiedzą za działania na szkodę Skarbu Państwa.

Funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że w okolicach Głuchołazach, pod przykrywką legalnie działającej firmy, prowadzona jest dystrybucja ciętego tytoniu do palenia. Wspólnie z funkcjonariuszami Służby Celnej i Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu przeszukali posesję należącą do matki jednego z właścicieli firmy. Zabezpieczono tam ponad 200 kg tytoniu z nieodpowiednio naklejonymi znakami akcyz. Funkcjonariusze udali się także do magazynu firmy, gdzie ujawnili blisko 450 kg podobnego tytoniu.

Jak wynika z ustaleń funkcjonariuszy, działania sprawców polegały na przeklejaniu banderoli z paczek o mniejszej wadze np. 20 gramów na paczki o większej gramaturze tj. 170 gramów, aby w ten sposób „legalizować” nielegalny tytoń dosypywany do opakowań. Na miejscu funkcjonariusze odkryli chałupniczą linię produkcyjną. Zabezpieczono również dużą ilość rozerwanych i pustych opakowań o gramaturze 20 gramów, dużą ilość worków foliowych oraz wagę.

Działania Służby Celnej, Straży Granicznej i Policji zapobiegły wprowadzeniu na rynek około 700 kg tytoniu o szacunkowej wartości 260 000 zł.

W związku z działaniami na szkodę Skarbu Państwa zarzuty postawiono 4 osobom.

(KWP w Opolu/js)
 

Powrót na górę strony