Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Załatwiali renty

Data publikacji 01.07.2011

Policjanci z Katowic zakończyli śledztwo, prowadzone pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach, w sprawie przyznawania świadczeń rentowych za łapówki. Łącznie 71 osób usłyszało zarzuty, w tym pięciu lekarzy i trzech orzeczników zakładu ubezpieczeń społecznych. Za te przestępstwa grozi im kara nawet 10 lat więzienia.

W 2008 roku policjanci z KWP w Katowicach zwalczający korupcję wpadli na trop osób uczestniczących w procederze wyłudzeń nienależnych czasowych świadczeń rentowych. Wówczas śledczy zatrzymali pośredniczkę, której przedstawiono zarzuty pomocy w uzyskaniu ponad 100 nienależnych rent w okresie od 2003 do 2009 roku.

Kobieta pomagała również chętnym w kontaktach z lekarzami – specjalistami, którzy za łapówki w kwotach od 500 do 1200 zł tworzyli fałszywą dokumentację medyczną niezbędną do późniejszego przyznania renty. Z kolejnych łapówek, w kwotach od 2000 do 3500 złotych, część pieniędzy zostawiała dla siebie, natomiast resztę przekazywała bezpośrednio członkowi komisji orzeczników. Policjanci prowadzący sprawę szacują, że mężczyzna mógł w ten sposób przyjąć aż 100 tys. złotych łapówki.

W prowadzonym śledztwie 702 zarzuty usłyszało 71 osób, w tym pięciu lekarzy i trzech orzeczników zakładu ubezpieczeń. Śledztwo z aktem oskarżenia trafi teraz do sądu. Za te przestępstwa grozi im kara nawet 10 lat więzienia.

(KWP w Katowicach / mg)

Film Załatwiali renty

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Załatwiali renty (format flv - rozmiar 1.97 MB)

Powrót na górę strony