Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wakacyjne kontrole autokarów

Data publikacji 04.07.2011

Wakacje to czas letnich wyjazdów dzieci i młodzieży. W trosce o ich bezpieczeństwo i spokój funkcjonariusze Policji kontrolują autokary, którymi będą podróżować najmłodsi: stan techniczny pojazdów oraz trzeźwość kierowców.

Wyjazdy na obozy i kolonie to nadal bardzo popularny rodzaj wypoczynku dzieci i młodzieży. Stało się już dobrym zwyczajem kontrolowanie przez Policję oraz Inspekcję Transportu Drogowego autokarów przewożących dzieci. Zużyte opony, niesprawne hamulce, braki w przepisowym oświetleniu pojazdu - to najczęstsze, ale wcale nie jedyne stwierdzone mankamenty.

Jeśli nauczyciel lub rodzic będzie miał jakiekolwiek podejrzenia dotyczące niesprawności autokaru przewożącego dzieci na wycieczkę czy kolonię, bądź też zachowanie kierowcy będzie wskazywało, że może on znajdować się w stanie nietrzeźwości, nie powinien absolutnie zgadzać się na wyjazd dzieci. Należy wówczas wezwać policję, najlepiej ruchu drogowego. Tu nie może być żadnego, nawet najmniejszego pobłażania ze strony rodziców i osób organizujących wyjazd dzieci - lepiej spóźnić się na zamówiony posiłek, a nawet wyjechać o dzień później, niż dopuścić do sytuacji, gdy bezpieczeństwo podróżnych jest zagrożone.

Przypominamy też, że policjanci organizują specjalne punkty, gdzie można sprawdzić stan techniczny pojazdów i trzeźwość kierowców.

 

Film Wakacyjne kontrole autokarów

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik Wakacyjne kontrole autokarów (format flv - rozmiar 12.42 MB)

Parę podstawowych rad dotyczących wyjazdów na wycieczki i wakacje:

  • kierownik wycieczki zajmuje miejsce obok kierowcy,
  • miejsca przy drzwiach są zarezerwowane dla osób dorosłych; dziecko przy drzwiach siedzieć nie powinno!
  • w przypadku wycieczek autokarowych najlepiej, gdy jeden opiekun przypada na 15 osób,
  • przejścia w autokarze powinny pozostawać wolne,
  • jeśli autokar wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa, przewożone nim dzieci muszą mieć je zapięte,
  • kierownik lub opiekun uczniów biorących udział w wyjeździe zagranicznym powinien znać język obcy w stopniu umożliwiającym porozumiewanie się w kraju docelowym,
  • uczestnicy wycieczek i imprez powinni być objęci ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków.

(BRD KGP / aw)
 

Powrót na górę strony