Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Hakerzy zatrzymani

Data publikacji 06.07.2011

Olescy policjanci, współpracując z funkcjonariuszami z Opola, ustalili mężczyzn, którzy włamywali się do sieci internetowych oraz nielegalnie powielali programy komputerowe. Wartość zabezpieczonego nielegalnego oprogramowania oszacowano na kwotę 45 tys. złotych. 23- i 26-latkowi grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj funkcjonariusze przeszukali dwa mieszkania w powiecie oleskim. W pierwszym z nich policjanci zabezpieczyli 4 płyty CDR i DVD-r, komputer stacjonarny i 2 dyski twarde, na których ujawniono nielegalnie powielone utwory prawnie chronione. Szacuje się, że wartość nielegalnych utworów to około 17,5 tys. złotych. Zabezpieczono również dekoder wraz z kartą, który - jak się okazało - został wyłudzony. Funkcjonariusze ujawnili ponadto sprzęt oraz specjalistyczne oprogramowania hakerskie służącego do włamań do sieci internetowych typu WiFi. Na komputerach znajdowało się oprogramowanie, przez które 23-latek prawdopodobnie rozpowszechniał nielegalne filmy oraz programy komputerowe. Dariusza M. policjanci złapali na gorącym uczynku. Mężczyzna, łamiąc zabezpieczenia i podmieniając adres karty sieciowej, właśnie włamał się do sieci internetowej WiFi.

W drugim mieszkaniu w powiecie oleskim policjanci zabezpieczyli 49 płyt CDR i DVD-r, 2 komputery stacjonarne i dysk twardy. Tak jak w poprzednim przypadku mężczyzna posiadał nielegalnie powielone utwory prawnie chronione - ich wartość oszacowano na około 27,5 tys. złotych. 26-latek także rozpowszechniał nielegalne filmy, które jeszcze nie miały premiery na terenie Polski. Korzystał również z oprogramowań hakerskich służących do włamań do sieci internetowych typu WiFi oraz pozwalających bezprawnie przechwytywać hasła z sieci, których używał, podszywając się pod ich użytkowników. Funkcjonariusze na strychu domu ujawnili serwer, który prawdopodobnie służył do nielegalnych włamań do sieci internetowych.

Z ustaleń policjantów wynika, że mężczyźni blokowali również strony internetowe innych użytkowników sieci, w tym także bankowe. Za przestępstwa, których dopuścił się 23- i 26-latek grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Przy realizacji tej sprawy policjanci współpracowali ze specjalistami z zakresu informatyki śledczej z firmy Procertiv z Katowic oraz z fundacji FOTA z Warszawy.

(KWP w Opolu / mg)

Powrót na górę strony