Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

PaT – lot w kosmos z Policją

Data publikacji 07.07.2011

5 lipca miało miejsce uroczyste otwarcie VI Przystanku PaT. Entuzjazm i nastawienie ponad 2000 uczestników, organizatorów, wolontariuszy oraz gości sprawiły, że obietnica szefa przedsięwzięcia spełniła się – był to prawdziwy lot w kosmos!

Policyjna akcja „Profilaktyka a Ty”, skierowana przede wszystkim do młodzieży szkolnej, rozpoczęła się w 2006 roku i z każdą kolejną edycją zyskuje coraz więcej zwolenników. W tym roku do Ostrołęki oprócz 2000 uczestników z całego kraju, przyjechali także goście spoza jego granic. Pomimo kapryśnej, jak na wakacje pogody, przyjezdni, otwarci na nowe doświadczenia i znajomości, byli pełni optymizmu oraz nadziei.

Naładowani pozytywną energią przybysze, czekając na obiad, zawierali pierwsze znajomości i chętnie odpowiadali na zadawane im pytania o akcję. PaT jest dla nich przede wszystkim wspaniałą zabawą, oderwaniem od rzeczywistości oraz możliwością rozwinięcia swoich zainteresowań. Młodzież nie zapomina jednak przy tym o podstawowych założeniach policyjnego programu profilaktycznego – życiu bez nałogów. Przez kilka dni ludzie zgromadzeni na Przystanku propagują ideę zabawy bez używek, angażując się w działania zaproponowane przez organizatorów. Przełamują oni stereotyp „młodych gniewnych”, udowadniając, że są osobami wartościowymi, z zasadami, które potrafią powiedzieć „nie” narkotykom i alkoholowi.

Tegoroczne otwarcie kolejnej edycji nietypowego programu profilaktycznego z pokazami spotów promocyjnych oraz wystąpieniami, m.in. ministra Adama Rapackiego, Komendanta Głównego Policji gen. insp. Andrzeja Matejuka, a także przedstawiciela Sekretariatu EUCPN na Węgrzech zasygnalizował gong. Po części oficjalnej i odśpiewaniu Hymnu Przystanku PaT, przyszedł czas na długo wyczekiwane atrakcje. W tym roku uczestnicy mieli do wyboru 37 różnych warsztatów prowadzonych przez profesjonalistów, a resztę swojego czasu mogli przeznaczyć na oglądanie spektakli teatralnych, czy też na bawienie się na koncertach, co sprawiało im największą radość, a czego dowodem był wtorkowy występ grupy COORP z Kadzidła. Pomimo późnej godziny i intensywnego dnia, kurpiowska muzyka zgromadziła w ostrołęckiej hali im. Arkadiusza Gołasia pokaźną publikę. Koncertowe pląsy nie były jednak zwieńczeniem wtorkowego programu. Na tych najbardziej wytrwałych czekały jeszcze nocne rozmowy, pokaz filmu, a także kolejna dawka występów teatralnych. Wszystko to, aby zainspirować młodą społeczność i sprawić, żeby ci, którzy są przyszłością naszego kraju, powtarzali dalej przekazywane im treści. Celem programu jest bowiem przeciwdziałanie zjawiskom patologii społecznej jaką są uzależnienia wśród młodzieży.

Uczestnicy VI Przystanku PaT są doskonałym przykładem na to, że w czasach, kiedy asertywność młodych ludzi często wystawiana jest na próbę, można spędzać czas i bawić się bez używek. Organizatorzy liczą na to, że biorący udział w policyjnej akcji będą wzorcem dla rówieśników, czego dowodem jest coraz większa liczba chętnych na kolejne edycje. Jak podkreślał na uroczystym otwarciu pomysłodawca akcji, inspektor Grzegorz Jach, PaT tworzą ludzie i jeśli tylko będą istnieć ci pozytywnie zakręceni, którym zaszczepiane są idee profilaktyczne, można liczyć na sukcesy tego typu przedsięwzięć.

Karolina Papuć

foto: Karol Jakubowski KGP / Karolina Papuć

video: Karol Jakubowski KGP

 • Warsztaty taneczne
 • Warsztaty taneczne
 • Warsztaty taneczne
 • Warsztaty taneczne
 • Warsztaty taneczne
 • Warsztaty taneczne
 • Warsztaty wokalne
 • Warsztaty wokalne
 • Warsztaty wokalne
 • Warsztaty wokalne
 • Warsztaty wokalne
 • Warsztaty wokalne

Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 15.94 MB)

Powrót na górę strony