Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Ukradli blisko 1500 litrów oleju napędowego

Data publikacji 08.07.2011

Białostoccy policjanci zatrzymali troje obywateli Litwy, którzy są podejrzani o kradzież oleju napędowego z ciężarówek. W ciągu ostatnich dwóch tygodni ich łupem padło blisko 1500 litrów paliwa. Teraz za swoje wyczyny odpowiedzą przed sądem.

W ubiegły wtorek w nocy dyżurny białostockiej Policji otrzymał sygnał o podejrzanym zachowaniu się kilku osób kręcących się koło samochodów ciężarowych zaparkowanych na jednej ze stacji paliw w Złotorii. Na miejsce wysłany został policyjny patrol. Widok zbliżającego się radiowozu spłoszył kilka osób, które w pośpiechu wskoczyły do zaparkowanego na stacji renault. Samochód gwałtownie ruszył, a za nim podążyli funkcjonariusze.

Próba ucieczki nie powiodła się. Krótki policyjny pościg zakończył się zatrzymaniem osobówki. Wewnątrz było troje obywateli Litwy – dwóch mężczyzn w wieku 32 i 39 lat oraz ich 30-letnia towarzyszka. W trakcie kontroli pojazdu okazało się również, że auto, którym podróżowali, wypełnione jest plastikowymi pojemnikami. W nich policjanci odnaleźli kilkadziesiąt litrów oleju napędowego. Z ustaleń funkcjonariuszy wynikało, że to paliwo zostało wcześniej skradzione z jednej z ciężarówek na parkingu w Złotorii.

Cała trójka została zatrzymana i trafiła do policyjnego aresztu. Wyjaśniający okoliczności zdarzenia funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku ustalili, że zatrzymane trio miało na koncie także inne podobne kradzieże. Sprawcy działali, wykorzystując sen kierowców. Włamywali się do zbiorników paliwa w ciężarówkach i ściągali do wcześniej przygotowanych kanistrów dziesiątki litrów paliwa. Za każdym razem obierali za cel przejezdnych kierowców z obcych państw, którzy zmęczeni długą drogą zatrzymywali się na niestrzeżonych parkingach, by odpocząć.

Obydwaj zatrzymani i ich towarzyszka usłyszeli pięć zarzutów dokonania tego typu przestępstw. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że w ciągu ostatnich 2 tygodni na parkingach w Przewalance i Złotorii tą metodą okradli 5 kierowców, a ich łupem padło około 1500 litrów oleju napędowego o wartości blisko 6,4 tys. złotych.

Wczoraj obaj mężczyźni zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Białymstoku z wnioskiem o wystąpienie do sądu o zastosowanie wobec nich tymczasowego aresztowania. Dzisiaj Sąd Rejonowy w Białymstoku zadecydował, że dwaj obywatele Litwy najbliższe 3 miesiące spędzą w areszcie tymczasowym. Ich towarzyszka, po złożeniu wyjaśnień i dobrowolnym poddaniu się karze, została zwolniona.

Funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku, którzy wyjaśniają okoliczności sprawy, szczegółowo ustalają, czy zatrzymane złodziejskie trio nie miało na swoim koncie innych podobnych przestępstw.

(KWP w Białymstoku / mg)

Powrót na górę strony