Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Łódź: Wystawiali fikcyjne faktury VAT - zostali zatrzymani

Policjanci z Wydziału do Zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Ekonomicznej Centralnego Biura Śledczego w Łodzi zatrzymali trzy osoby podejrzane o m.in. wystawianie fikcyjnych faktur VAT. Z zebranych materiałów wynika, że firmy kupujące olej opałowy z rafinerii, sprzedawały go dalej stacjom benzynowym poprzez tzw. "uśpione" spółki jako pełnowartościową etylinę lub ropę.

Sprzedaż paliwa odbywała się dwutorowo. Jednym torem dostarczano olej - cysterny jechały bezpośrednio do stacji benzynowych. Drugim torem w tą samą stronę wędrowały dokumenty. Droga była wydłużona, gdyż faktury przechodziły przez kilka podstawionych firm. Dzięki nim zacierały się ślady faktycznego pochodzenia i jakości paliwa. Spółki w rzeczywistości nie istnieją pod wskazanym na fakturach adresem, nie rozliczają się również z należnego podatku dochodowego, VAT oraz podatku akcyzowego. Do właścicieli stacji benzynowych docierały w ten sposób dokumenty zaświadczające o dobrej jakości paliwa.

W dniach 24-25 stycznia policjanci przy udziale funkcjonariuszy Izby Celnej w Łodzi i pracowników Państwowej Inspekcji Handlowej zabezpieczyli ok. 160 tysięcy litrów oleju napędowego oraz opałowego. Ten nielegalny proceder zlokalizowano na terenie dwóch firm w okolicach Zduńskiej Woli. Paliwo przechowywane było w kilku zbiornikach i kontenerowej stacji paliw. Wprowadzane było do obrotu w drodze sprzedaży odbiorcom indywidualnym i hurtowym.

Zebrany materiał dowodowy pozwolił na zatrzymanie i przedstawienie zarzutów: "prania pieniędzy", oszustwa, przywłaszczenia mienia znacznej wartości, fałszerstwa dokumentów oraz zwrotu nienależnego podatku VAT i nie ujawnienia źródła dochodu trzem osobom.

Podejrzanym jest 51-letni prezes w dwóch spółkach "słupach" z terenu Wałbrzycha i Warszawy - ukrywający się na terenie Zgierza, 44-letni prezes spółki ze Zduńskiej Woli oraz 40-letni mieszkaniec Zduńskiej Woli wypłacający pieniądze w gotówce z kont firmowych fikcyjnych spółek.
Powrót na górę strony