Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wspólnie o bezpieczeństwie na stadionach

Data publikacji 12.07.2011

Dziś w komendzie wojewódzkiej w Łodzi z inicjatywy Policji odbyło się spotkanie, w którym oprócz licznie przybyłych policjantów z różnych wydziałów, wzięli udział zaproszeni przedstawiciele klubów: RTS Widzew Łódź, ŁKS, GKS Bełchatów, Pelikan Łowicz, a także przedstawiciele wojewody łódzkiego.

W dyskusji głos zabrali prezesi poszczególnych klubów, a także komendanci z Łodzi, Bełchatowa i Łowicza oraz przedstawiciele sztabu, którzy zajmują się przygotowaniem operacji policyjnych powiązanych z imprezami masowymi.

Celem spotkania było wspólne wypracowanie przez Policję i kluby jednolitych standardów i podjęcie konkretnych działań gwarantujących ład i porządek podczas meczów piłki nożnej, tak aby zapewnić bezpieczeństwo na terenie województwa łódzkiego, w tym na obiektach sportowych. Podkreślano, iż obu stronom zależy na tym, aby mecze odbywały się na terenie naszego województwa ale jednocześnie, aby były one prawdziwymi widowiskami sportowymi z udziałem fanów a nie fanatyków piłki nożnej.

Wszyscy jednogłośnie przyznali, iż przy dużym ryzyku naruszenia prawa lepiej żeby mecze odbywały się bez kibiców drużyny przyjezdnej niż przy całkowicie pustej widowni. Na bieżąco omówiono także możliwości działań ze strony klubów zmierzające do usunięcia wskazanych w opiniach Policji mankamentów obiektów m.in. parkingów i dróg dotarcia do sektorów. Zwrócono uwagę na konieczność funkcjonowania spełniającego wymagania monitoringu i innych zabezpieczeń ułatwiających identyfikację kibiców. Rozważono zorganizowanie przez policję spotkań instruktażowych dla spikerów stadionowych spełniających bardzo ważną rolę podczas rozgrywek. Kluby zobowiązały się do wzięcia pod uwagę sugestii Policji przy modyfikacji regulaminów obiektów, Policja z kolei do przekazywania niezwłocznej informacji o chuliganach stadionowych wobec, których w każdym przypadku postawienia zarzutów wnioskuje o zakazy stadionowe, tak aby wyeliminować ich obecność na meczach.

Zwrócono uwagę na kwestię edukacji najmłodszych, wskazano na wiele inicjatyw prewencyjnych prowadzonych przez kluby i Policję.

Na bezpieczeństwo imprez masowych musimy spojrzeć szerzej, a więc nie tylko przez pryzmat stadionu, ale także licznych przejazdów zorganizowanych grup kibiców i zachowań naruszających prawo przez pseudokibiców, które nie mają bezpośredniego związku z meczem. Tacy chuligani także muszą się liczyć z zakazami stadionowymi.

Spotkaniu przewodniczył Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi insp. Zdzisław Stopczyk, który, życząc wszystkim wyłącznie sportowych emocji podczas jesiennej rundy, zapowiedział kolejne takie spotkania.

(KWP w Łodzi/js)
 

Powrót na górę strony
Polska Policja